SA Aquatic & Leisure Centre - Site License            3/08/2016 - 10:55 AM
                   2015 State Short Course Championships                   
 
 Event 2  Male 12 & Under 200 SC Metre Butterfly
=========================================================================
         3:18.90  12&U SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 12&U:  3:18.90
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Fergus McLachla  12 NWD-SA            2:39.07    2:31.08 SAAQ    10  
    r:+0.82  16.05        34.49 (18.44)
          54.49 (20.00)     1:15.13 (20.64)
        1:34.49 (19.36)     1:55.00 (20.51)
        2:13.08 (18.08)     2:31.08 (18.00)
  2 Kyan Percevault  12 MARI-SA           2:58.54    2:46.73 SAAQ     9  
    r:+0.59  15.78        35.49 (19.71)
          56.34 (20.85)     1:17.62 (21.28)
        1:39.00 (21.38)     2:00.97 (21.97)
        2:23.81 (22.84)     2:46.73 (22.92)
  3 Cody Greenwood   11 Doncaster Temple  2:47.74    2:47.70 SAAQ     8  
    r:+0.68  16.39        35.97 (19.58)
          57.71 (21.74)     1:19.22 (21.51)
        1:41.85 (22.63)     2:03.39 (21.54)
        2:26.51 (23.12)     2:47.70 (21.19)
  4 Harry (V) Butle  12 MARI-SA           3:17.75    3:00.45 SAAQ     7  
    r:+0.69  17.41        39.50 (22.09)
        1:02.03 (22.53)     1:27.12 (25.09)
        1:52.33 (25.21)     2:16.19 (23.86)
        2:40.15 (23.96)     3:00.45 (20.30)
  5 Alexander Wigge  10 FLO-SA            3:06.10    3:03.04 SAAQ     6  
    r:+0.72  17.24        39.50 (22.26)
        1:01.50 (22.00)     1:26.14 (24.64)
        1:50.18 (24.04)     2:15.86 (25.68)
        2:39.63 (23.77)     3:03.04 (23.41)
 
 Event 2  Male 13 Year Olds 200 SC Metre Butterfly
=========================================================================
         2:04.70  13 NATQ Aus SC Qualifying
         3:13.10  13 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 13:  3:13.10
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Myles Watkinson  13 WEAQ-SA           2:38.37    2:30.31 SAAQ    10  
    r:+0.76  14.75        33.38 (18.63)
          51.94 (18.56)     1:11.84 (19.90)
        1:31.31 (19.47)     1:51.43 (20.12)
        2:10.70 (19.27)     2:30.31 (19.61)
 
 Event 2  Male 14 Year Olds 200 SC Metre Butterfly
=========================================================================
         2:04.70  14 NATQ Aus SC Qualifying
         2:59.00  14 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 14:  2:59.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jake Bastian     14 NWD-SA            2:20.12    2:15.32 SAAQ    10  
    r:+0.71  13.21        29.69 (16.48)
          46.48 (16.79)     1:04.50 (18.02)
        1:21.95 (17.45)     1:40.06 (18.11)
        1:57.39 (17.33)     2:15.32 (17.93)
  2 Jed Donaghey     14 FLO-SA            2:26.66    2:26.76 SAAQ     9  
    r:+0.67  14.12        31.70 (17.58)
          49.19 (17.49)     1:08.24 (19.05)
        1:27.15 (18.91)     1:46.93 (19.78)
        2:06.29 (19.36)     2:26.76 (20.47)
  3 Charlie White    14 NWD-SA            2:35.77    2:29.35 SAAQ     8  
    r:+0.90  15.02        34.50 (19.48)
          52.22 (17.72)     1:11.89 (19.67)
        1:31.34 (19.45)     1:52.21 (20.87)
        2:09.69 (17.48)     2:29.35 (19.66)
  4 Declan Gillard-  14 PAC-SA            2:37.24    2:32.84 SAAQ     7  
    r:+0.64  15.74        33.54 (17.80)
          52.97 (19.43)     1:13.51 (20.54)
        1:33.08 (19.57)     1:53.54 (20.46)
        2:13.94 (20.40)     2:32.84 (18.90)
  5 Lee Askin        14 H&G-SA            2:50.90    2:51.35 SAAQ     6  
    r:+0.68  15.17        35.69 (20.52)
          55.46 (19.77)     1:17.18 (21.72)
        1:38.56 (21.38)     2:02.53 (23.97)
        2:25.34 (22.81)     2:51.35 (26.01)
 
 Event 2  Male 15 Year Olds 200 SC Metre Butterfly
=========================================================================
         2:04.70  15 NATQ Aus SC Qualifying
         2:53.00  15 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 15:  2:53.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mitchell Follet  15 NWD-SA            2:11.41    2:09.70 SAAQ    10  
    r:+0.59  12.63        27.51 (14.88)
          44.54 (17.03)     1:00.91 (16.37)
        1:18.61 (17.70)     1:35.50 (16.89)
        1:52.83 (17.33)     2:09.70 (16.87)
  2 Connor Walding   15 NWD-SA            2:11.06    2:14.52 SAAQ     9  
    r:+0.61  13.47        30.30 (16.83)
          46.73 (16.43)     1:04.27 (17.54)
        1:20.99 (16.72)     1:38.79 (17.80)
        1:56.22 (17.43)     2:14.52 (18.30)
  3 Cameron Seyfang  15 PAC-SA            2:18.34    2:16.32 SAAQ     8  
    r:+0.77  13.58        30.76 (17.18)
          46.84 (16.08)     1:04.95 (18.11)
        1:22.85 (17.90)     1:40.80 (17.95)
        1:58.69 (17.89)     2:16.32 (17.63)
  4 Riley Kernot     15 MARI-SA           2:17.60    2:18.40 SAAQ     7  
    r:+0.77  14.21        30.70 (16.49)
          48.03 (17.33)     1:05.89 (17.86)
        1:23.88 (17.99)     1:42.05 (18.17)
        2:00.72 (18.67)     2:18.40 (17.68)
  5 Lochlann Spinne  15 MARI-SA           2:35.34    2:23.86 SAAQ     6  
    r:+0.75  14.09        31.04 (16.95)
          48.91 (17.87)     1:06.89 (17.98)
        1:25.25 (18.36)     1:44.26 (19.01)
        2:03.76 (19.50)     2:23.86 (20.10)
  6 Aidan Lock       15 WEAQ-SA           2:45.92    2:29.33 SAAQ     5  
    r:+0.75  14.54        33.69 (19.15)
          52.43 (18.74)     1:12.56 (20.13)
        1:31.47 (18.91)     1:51.93 (20.46)
        2:10.27 (18.34)     2:29.33 (19.06)
 
 Event 2  Male 16 Year Olds 200 SC Metre Butterfly
=========================================================================
         2:04.70  16 NATQ Aus SC Qualifying
         2:49.60  16 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 16:  2:49.60
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Benjamin Rocca   16 MARI-SA           2:17.03    2:09.32 SAAQ    10  
    r:+0.69  13.41        28.46 (15.05)
          44.96 (16.50)     1:01.24 (16.28)
        1:18.39 (17.15)     1:35.04 (16.65)
        1:52.59 (17.55)     2:09.32 (16.73)
  2 Luke Quinlan     16 STP-SA            2:18.85    2:17.28 SAAQ     9  
    r:+0.71  13.68        29.65 (15.97)
          47.43 (17.78)     1:05.04 (17.61)
        1:23.90 (18.86)     1:42.67 (18.77)
        2:00.16 (17.49)     2:17.28 (17.12)
  3 Oscar Deverson   16 NWD-SA            2:15.99    2:17.49 SAAQ     8  
    r:+0.72  13.40        30.24 (16.84)
          46.47 (16.23)     1:04.45 (17.98)
        1:21.26 (16.81)     1:40.29 (19.03)
        1:57.94 (17.65)     2:17.49 (19.55)
  4 Lachlan Clarke   16 PBAP-SA           2:28.33    2:23.89 SAAQ     7  
    r:+0.72  13.33        30.49 (17.16)
          48.18 (17.69)     1:07.24 (19.06)
        1:25.61 (18.37)     1:45.67 (20.06)
        2:03.88 (18.21)     2:23.89 (20.01)
  5 Jack Wells       16 UN-SA             2:26.78    2:25.99 SAAQ     6  
    r:+0.75  14.40        31.22 (16.82)
          49.33 (18.11)     1:07.38 (18.05)
        1:26.68 (19.30)     1:45.83 (19.15)
        2:06.16 (20.33)     2:25.99 (19.83)
  6 Brodie Duell     16 PAC-SA            2:34.55    2:36.94 SAAQ     5  
    r:+0.73  15.17        33.75 (18.58)
          53.24 (19.49)     1:13.56 (20.32)
        1:33.68 (20.12)     1:54.75 (21.07)
        2:15.89 (21.14)     2:36.94 (21.05)
 -- Adrian Rogers (  16 CAQ-WA            2:25.55         NS        
 
 Event 2  Male 17-18 200 SC Metre Butterfly
=========================================================================
         2:42.00  17-18 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 17-18:  2:42.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Matt Reinhardt   18 NWD-SA            2:06.26    2:07.02 SAAQ    10  
    r:+0.67  12.93        28.23 (15.30)
          44.03 (15.80)     1:00.18 (16.15)
        1:16.33 (16.15)     1:32.80 (16.47)
        1:50.32 (17.52)     2:07.02 (16.70)
  2 Brandon Hope     18 MARI-SA           2:09.04    2:07.72 SAAQ     9  
    r:+0.67  13.29        29.48 (16.19)
          45.26 (15.78)     1:01.56 (16.30)
        1:17.42 (15.86)     1:34.08 (16.66)
        1:50.54 (16.46)     2:07.72 (17.18)
  3 Kyle Thomas      18 WEAQ-SA           2:17.08    2:16.62 SAAQ     8  
    r:+0.65  14.41        31.46 (17.05)
          48.29 (16.83)     1:05.76 (17.47)
        1:22.93 (17.17)     1:40.86 (17.93)
        1:58.83 (17.97)     2:16.62 (17.79)
  4 Jesse Cochrane-  17 BRKN-SA           2:32.61    2:27.43 SAAQ     7  
    r:+0.75  14.86        31.68 (16.82)
          50.00 (18.32)     1:07.95 (17.95)
        1:27.95 (20.00)     1:47.19 (19.24)
        2:07.63 (20.44)     2:27.43 (19.80)
 
 Event 2  Male 19 & Over 200 SC Metre Butterfly
=========================================================================
         2:04.70  19&O NATQ Aus SC Qualifying
         2:41.00  19&O SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 19&O:  2:41.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Joshua Smith     19 NWD-SA            2:03.67    2:03.17 NATQ    10  
    r:+0.69  12.34        28.43 (16.09)
          43.20 (14.77)       59.75 (16.55)
        1:14.78 (15.03)     1:31.91 (17.13)
        1:47.02 (15.11)     2:03.17 (16.15)
  2 Ethan Owens      19 MARI-SA           2:05.15    2:06.29 SAAQ     9  
    r:+0.74  12.82        29.43 (16.61)
          44.07 (14.64)     1:01.28 (17.21)
        1:16.18 (14.90)     1:33.80 (17.62)
        1:49.18 (15.38)     2:06.29 (17.11)
  3 William Twizell  19 NWD-SA            2:09.74    2:07.11 SAAQ     8  
    r:+0.69  13.18        28.67 (15.49)
          45.04 (16.37)     1:02.06 (17.02)
        1:17.61 (15.55)     1:33.76 (16.15)
        1:50.54 (16.78)     2:07.11 (16.57)
 -- James McKechnie  21 STP-SA            2:01.12        SCR        
 
                 Combined Team Scores - Through Event 2                  
 
  1. Norwood                           185   2. Marion                             92
  3. Playford Aquatic                   42   4. Western Aquatic                    23
  4. Fleurieu                           23   6. Tea Tree Gully                     21
  7. Burnside                           16   8. Silver City                        14
  8. Henley & Grange                    14  10. Doncaster-Templestowe              11
 11. Starplex                            9  12. Novocastrian                        8
 13. Broken Hill Aquatic                 7  13. Pba Pirhanas                        7
 15. Unley                               6  16. Bayside                             4
 17. Clovercrest                         2