SA Aquatic & Leisure Centre - Site License            3/08/2016 - 10:56 AM
                   2015 State Short Course Championships                   
 
 Event 7  Male 12 & Under 200 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         3:26.00  12&U SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 12&U:  3:26.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Adam Holland     11 MARI-SA           2:51.93    2:49.02 SAAQ    10  
    r:+0.80  16.96        37.82 (20.86)
          58.04 (20.22)     1:20.48 (22.44)
        1:41.95 (21.47)     2:05.06 (23.11)
        2:26.58 (21.52)     2:49.02 (22.44)
  2 Gregory Kerdeme  11 KEW-VIC           3:14.10    2:57.21 SAAQ     9  
    r:+0.72  17.05        38.58 (21.53)
        1:00.31 (21.73)     1:24.29 (23.98)
        1:47.18 (22.89)     2:11.70 (24.52)
        2:34.14 (22.44)     2:57.21 (23.07)
  2 Matthew Pearce   12 MARI-SA           3:06.05    2:57.44 SAAQ     8  
    r:+0.74  18.00        38.83 (20.83)
        1:01.05 (22.22)     1:23.92 (22.87)
        1:47.02 (23.10)     2:11.15 (24.13)
        2:34.63 (23.48)     2:57.44 (22.81)
  3 Kyan Percevault  12 MARI-SA           3:06.16    2:59.83 SAAQ     7  
    r:+0.68  18.64        40.68 (22.04)
        1:04.04 (23.36)     1:27.02 (22.98)
        1:50.39 (23.37)     2:14.48 (24.09)
        2:37.34 (22.86)     2:59.83 (22.49)
  5 Lucas Bradley    12 NWD-SA            3:14.01    3:04.47 SAAQ     6  
    r:+0.72  19.53        41.22 (21.69)
        1:05.18 (23.96)     1:28.28 (23.10)
        1:52.46 (24.18)     2:16.59 (24.13)
        2:40.44 (23.85)     3:04.47 (24.03)
  6 Finn Downie      12 WEAQ-SA           3:03.23    3:05.54 SAAQ     5  
    r:+0.72  18.41        40.92 (22.51)
        1:02.89 (21.97)     1:27.52 (24.63)
        1:51.02 (23.50)     2:17.10 (26.08)
        2:40.43 (23.33)     3:05.54 (25.11)
  7 Jake Nesbitt     11 NWD-SA            3:07.57    3:06.47 SAAQ     4  
    r:+0.77  18.52        41.50 (22.98)
        1:05.47 (23.97)     1:30.12 (24.65)
        1:54.71 (24.59)     2:18.08 (23.37)
        2:41.69 (23.61)     3:06.47 (24.78)
  8 Blake Bennetts   12 ADL-SA            3:22.52    3:11.47 SAAQ     3  
    r:+0.75  18.84        43.45 (24.61)
        1:06.95 (23.50)     1:32.90 (25.95)
        1:56.87 (23.97)     2:23.30 (26.43)
        2:46.80 (23.50)     3:11.47 (24.67)
  9 Max Rogalski     12 WCO-SA            3:18.86    3:12.78 SAAQ     2  
    r:+0.68  18.66        43.29 (24.63)
        1:06.83 (23.54)     1:34.03 (27.20)
        1:57.72 (23.69)     2:25.20 (27.48)
        2:48.16 (22.96)     3:12.78 (24.62)
 10 Mattias Lemeran  11 NWD-SA            3:20.58    3:18.23 SAAQ     1  
    r:+0.79  21.80        46.68 (24.88)
        1:12.71 (26.03)     1:38.21 (25.50)
        2:04.14 (25.93)     2:29.89 (25.75)
        2:54.80 (24.91)     3:18.23 (23.43)
 
 Event 7  Male 13 Year Olds 200 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         2:19.00  13 NATQ Aus SC Qualifying
         3:20.50  13 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 13:  3:20.50
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Thomas Lightfoo  13 MARI-SA           2:40.62    2:38.85 SAAQ    10  
    r:+0.82  17.44        36.07 (18.63)
          57.12 (21.05)     1:16.89 (19.77)
        1:37.83 (20.94)     1:58.15 (20.32)
        2:19.26 (21.11)     2:38.85 (19.59)
  2 Ruben Gear       13 MARI-SA           2:52.32    2:47.63 SAAQ     9  
    r:+0.66  16.81        38.05 (21.24)
          58.96 (20.91)     1:22.06 (23.10)
        1:42.99 (20.93)     2:05.68 (22.69)
        2:25.44 (19.76)     2:47.63 (22.19)
  3 Timothy Goh (V)  13 SSPW-WA           2:51.48    2:49.02 SAAQ     8  
    r:+0.64  17.77        38.17 (20.40)
          59.80 (21.63)     1:21.17 (21.37)
        1:42.82 (21.65)     2:04.69 (21.87)
        2:27.26 (22.57)     2:49.02 (21.76)
  3 Lochlain Young   13 PAC-SA            3:02.22    2:56.63 SAAQ     7  
    r:+0.75  18.49        40.34 (21.85)
        1:02.93 (22.59)     1:25.25 (22.32)
        1:48.81 (23.56)     2:12.20 (23.39)
        2:34.82 (22.62)     2:56.63 (21.81)
  5 James Kemp       13 ONK-SA            3:16.70    3:02.45 SAAQ     6  
    r:+0.79  19.54        42.76 (23.22)
        1:05.37 (22.61)     1:28.43 (23.06)
        1:52.60 (24.17)     2:16.17 (23.57)
        2:40.48 (24.31)     3:02.45 (21.97)
 
 Event 7  Male 14 Year Olds 200 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         2:19.00  14 NATQ Aus SC Qualifying
         3:04.30  14 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 14:  3:04.30
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Ethan Kennedy    14 PAC-SA            2:41.64    2:37.40 SAAQ    10  
    r:+0.62  16.88        36.71 (19.83)
          56.39 (19.68)     1:16.98 (20.59)
        1:37.04 (20.06)     1:57.65 (20.61)
        2:17.61 (19.96)     2:37.40 (19.79)
  2 Fletcher Luscom  14 MARI-SA           2:41.65    2:39.05 SAAQ     9  
    r:+0.87  16.38        36.58 (20.20)
          55.87 (19.29)     1:17.05 (21.18)
        1:37.22 (20.17)     1:58.15 (20.93)
        2:18.57 (20.42)     2:39.05 (20.48)
  3 Beau Kulik (V)   14 BSIDE-VIC         2:45.66    2:44.65 SAAQ     8  
    r:+0.67  16.04        36.37 (20.33)
          57.12 (20.75)     1:18.83 (21.71)
        1:40.09 (21.26)     2:02.00 (21.91)
        2:23.22 (21.22)     2:44.65 (21.43)
  3 Oliver Edwards   14 BS-SA             2:54.71    2:48.43 SAAQ     7  
    r:+0.75  17.16        37.66 (20.50)
          58.85 (21.19)     1:20.33 (21.48)
        1:41.63 (21.30)     2:03.68 (22.05)
        2:26.01 (22.33)     2:48.43 (22.42)
  5 James Perrotta   14 NWD-SA            2:59.25    2:52.42 SAAQ     6  
    r:+0.73  17.24        39.74 (22.50)
        1:01.08 (21.34)     1:24.24 (23.16)
        1:46.26 (22.02)     2:09.09 (22.83)
        2:30.51 (21.42)     2:52.42 (21.91)
  6 Matthew Ekins    14 PAC-SA            2:54.27    2:54.12 SAAQ     5  
    r:+0.68  17.51        39.58 (22.07)
        1:00.46 (20.88)     1:23.80 (23.34)
        1:46.04 (22.24)     2:09.75 (23.71)
        2:30.84 (21.09)     2:54.12 (23.28)
  7 Brett Linton     14 PAC-SA            3:02.46    3:00.00 SAAQ     4  
    r:+0.76  17.79        41.16 (23.37)
        1:03.06 (21.90)     1:27.00 (23.94)
        1:49.47 (22.47)     2:14.31 (24.84)
        2:36.73 (22.42)     3:00.00 (23.27)
  8 Clinton Nitschk  14 TTG-SA            2:57.98    3:00.84 SAAQ     3  
    r:+0.76  17.77        39.25 (21.48)
        1:01.42 (22.17)     1:25.78 (24.36)
        1:48.30 (22.52)     2:13.64 (25.34)
        2:37.26 (23.62)     3:00.84 (23.58)
 -- Lee Askin        14 H&G-SA            3:02.90    3:04.35        
    r:+0.63  19.14        41.31 (22.17)
        1:05.43 (24.12)     1:28.79 (23.36)
        1:53.35 (24.56)     2:17.11 (23.76)
        2:41.40 (24.29)     3:04.35 (22.95)
 -- Riley Duell      14 PAC-SA            3:03.45    3:05.18        
    r:+0.76  19.65        41.87 (22.22)
        1:06.55 (24.68)     1:29.63 (23.08)
        1:54.37 (24.74)     2:17.46 (23.09)
        2:42.38 (24.92)     3:05.18 (22.80)
 
 Event 7  Male 15 Year Olds 200 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         2:19.00  15 NATQ Aus SC Qualifying
         3:01.80  15 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 15:  3:01.80
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lachlan Merchan  15 MARI-SA           2:26.15    2:27.14 SAAQ    10  
    r:+0.72  15.49        33.49 (18.00)
          52.30 (18.81)     1:10.90 (18.60)
        1:29.84 (18.94)     1:48.66 (18.82)
        2:07.85 (19.19)     2:27.14 (19.29)
  2 Joshua Ryan      15 STP-SA            2:35.88    2:32.75 SAAQ     9  
    r:+0.63  15.18        33.94 (18.76)
          53.35 (19.41)     1:13.28 (19.93)
        1:33.23 (19.95)     1:54.08 (20.85)
        2:12.87 (18.79)     2:32.75 (19.88)
  3 Liam Bekric      15 NWD-SA            2:34.91    2:35.92 SAAQ     8  
    r:+0.67  15.36        34.80 (19.44)
          53.18 (18.38)     1:14.02 (20.84)
        1:33.99 (19.97)     1:55.56 (21.57)
        2:14.63 (19.07)     2:35.92 (21.29)
  4 Matthew Milovan  15 MARI-SA           2:43.79    2:40.36 SAAQ     7  
    r:+0.75  16.53        36.38 (19.85)
          56.24 (19.86)     1:17.20 (20.96)
        1:37.35 (20.15)     1:58.52 (21.17)
        2:18.98 (20.46)     2:40.36 (21.38)
  5 Rui Lau          15 BS-SA             2:40.45    2:40.70 SAAQ     6  
    r:+0.75  15.81        34.71 (18.90)
          53.41 (18.70)     1:14.03 (20.62)
        1:33.85 (19.82)     1:55.74 (21.89)
        2:17.19 (21.45)     2:40.70 (23.51)
  6 Simon Gagliardi  15 MARI-SA           2:44.19    2:46.85 SAAQ     5  
    r:+0.76  17.16        36.79 (19.63)
          58.32 (21.53)     1:19.37 (21.05)
        1:41.80 (22.43)     2:03.29 (21.49)
        2:25.63 (22.34)     2:46.85 (21.22)
  7 Christopher Baw  15 WCO-SA            2:47.94    2:47.54 SAAQ     4  
    r:+0.80  16.62        35.94 (19.32)
          57.27 (21.33)     1:18.69 (21.42)
        1:41.21 (22.52)     2:03.14 (21.93)
        2:25.74 (22.60)     2:47.54 (21.80)
  8 Riley Hayford    15 STP-SA            2:52.17    2:50.08 SAAQ     3  
    r:+0.75  18.82        40.14 (21.32)
        1:01.52 (21.38)     1:22.83 (21.31)
        1:45.41 (22.58)     2:07.82 (22.41)
        2:28.79 (20.97)     2:50.08 (21.29)
  9 Jackson Dunn     15 TTG-SA            2:58.45    2:59.61 SAAQ     2  
    r:+0.73  18.11        40.65 (22.54)
        1:01.49 (20.84)     1:25.46 (23.97)
        1:47.74 (22.28)     2:13.16 (25.42)
        2:35.63 (22.47)     2:59.61 (23.98)
 -- Joshua Giles     15 MARI-SA           2:36.32         NS        
 -- Zac Villis       15 NWD-SA            2:51.23         NS        
 
 Event 7  Male 16 Year Olds 200 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         2:19.00  16 NATQ Aus SC Qualifying
         3:00.80  16 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 16:  3:00.80
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Alexander van d  16 NWD-SA            2:25.52    2:24.96 SAAQ    10  
    r:+0.66  14.34        32.66 (18.32)
          50.10 (17.44)     1:08.83 (18.73)
        1:27.05 (18.22)     1:46.38 (19.33)
        2:04.88 (18.50)     2:24.96 (20.08)
  2 Lawson Nitschke  16 TTG-SA            2:34.98    2:29.08 SAAQ     9  
    r:+0.68  15.19        33.62 (18.43)
          51.84 (18.22)     1:11.76 (19.92)
        1:30.57 (18.81)     1:49.91 (19.34)
        2:09.98 (20.07)     2:29.08 (19.10)
  3 Jesse Stone      16 STP-SA            2:29.52    2:30.06 SAAQ     8  
    r:+0.69  15.56        33.49 (17.93)
          52.55 (19.06)     1:11.48 (18.93)
        1:31.03 (19.55)     1:50.30 (19.27)
        2:10.36 (20.06)     2:30.06 (19.70)
  4 Jack Peters      16 STP-SA            2:45.80    2:44.12 SAAQ     7  
    r:+0.81  17.02        36.68 (19.66)
          57.67 (20.99)     1:19.51 (21.84)
        1:40.66 (21.15)     2:02.40 (21.74)
        2:23.68 (21.28)     2:44.12 (20.44)
  5 Kai Pressler     16 SCSC-SA           2:47.96    2:49.09 SAAQ     6  
    r:+0.67  16.26        37.84 (21.58)
          58.38 (20.54)     1:20.81 (22.43)
        1:42.15 (21.34)     2:05.27 (23.12)
        2:26.51 (21.24)     2:49.09 (22.58)
  6 Lachlan Bartsch  16 NWD-SA            2:54.14    2:51.17 SAAQ     5  
    r:+0.85  17.25        37.63 (20.38)
          59.46 (21.83)     1:20.97 (21.51)
        1:43.57 (22.60)     2:05.91 (22.34)
        2:29.11 (23.20)     2:51.17 (22.06)
  7 Ryan Emslie      16 SOC-SA            2:59.00    2:52.15 SAAQ     4  
    r:+0.70  17.34        38.90 (21.56)
        1:01.52 (22.62)     1:23.41 (21.89)
        1:45.97 (22.56)     2:08.46 (22.49)
        2:30.61 (22.15)     2:52.15 (21.54)
 
 Event 7  Male 17-18 200 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         2:59.00  17-18 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 17-18:  2:59.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Harrison Watkin  18 NWD-SA            2:21.85    2:23.02 SAAQ    10  
    r:+0.78  14.83        32.72 (17.89)
          50.80 (18.08)     1:09.03 (18.23)
        1:27.60 (18.57)     1:46.18 (18.58)
        2:04.58 (18.40)     2:23.02 (18.44)
  2 Jordan Grimes    18 PAC-SA            2:29.70    2:27.65 SAAQ    10  
    r:+0.69  14.27        31.90 (17.63)
          50.12 (18.22)     1:09.35 (19.23)
        1:28.29 (18.94)     1:47.71 (19.42)
        2:07.54 (19.83)     2:27.65 (20.11)
  3 Jaxson de Lacy   18 CAQ-WA            2:30.25    2:30.85 SAAQ     9  
    r:+0.70  15.05        33.13 (18.08)
          51.00 (17.87)     1:10.98 (19.98)
        1:29.70 (18.72)     1:50.84 (21.14)
        2:10.44 (19.60)     2:30.85 (20.41)
  3 Henry Fielke     18 MP-SA             2:31.00    2:34.93 SAAQ     8  
    r:+0.73  14.94        34.24 (19.30)
          52.76 (18.52)     1:12.97 (20.21)
        1:32.82 (19.85)     1:53.92 (21.10)
        2:13.96 (20.04)     2:34.93 (20.97)
  5 Darcy Nitschke   18 TTG-SA            2:48.36    2:40.43 SAAQ     7  
    r:+0.71  16.05        34.53 (18.48)
          54.73 (20.20)     1:14.81 (20.08)
        1:36.00 (21.19)     1:56.81 (20.81)
        2:19.32 (22.51)     2:40.43 (21.11)
  6 Greenland Yu     17 PAC-SA            2:46.15    2:41.45 SAAQ     5  
    r:+0.74  17.06        38.14 (21.08)
          57.70 (19.56)     1:19.29 (21.59)
        1:39.14 (19.85)     2:00.22 (21.08)
        2:20.32 (20.10)     2:41.45 (21.13)
  7 Jesse Cochrane-  17 BRKN-SA           2:49.82    2:43.48 SAAQ     4  
    r:+0.77  16.89        37.64 (20.75)
          57.63 (19.99)     1:19.63 (22.00)
        1:40.68 (21.05)     2:03.61 (22.93)
        2:23.18 (19.57)     2:43.48 (20.30)
  8 Harrison Bagley  17 TTG-SA            2:49.14    2:44.38 SAAQ     3  
    r:+0.76  17.09        37.14 (20.05)
          57.51 (20.37)     1:18.56 (21.05)
        1:39.82 (21.26)     2:01.52 (21.70)
        2:22.98 (21.46)     2:44.38 (21.40)
 
 Event 7  Male 19 & Over 200 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         2:19.00  19&O NATQ Aus SC Qualifying
         2:58.00  19&O SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 19&O:  2:58.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 James McKechnie  21 STP-SA            2:10.08    2:13.63 NATQ   
    r:+0.74  13.40        29.72 (16.32)
          46.35 (16.63)     1:03.40 (17.05)
        1:20.74 (17.34)     1:38.45 (17.71)
        1:55.92 (17.47)     2:13.63 (17.71)
  2 Isaac Johnson    19 NWD-SA            2:18.54    2:17.24 NATQ   
    r:+0.69  13.90        30.97 (17.07)
          48.24 (17.27)     1:06.11 (17.87)
        1:23.38 (17.27)     1:41.32 (17.94)
        1:58.88 (17.56)     2:17.24 (18.36)
  3 Tim Muusse       20 NWD-SA            2:21.95    2:21.30 SAAQ   
    r:+0.76  14.36        31.81 (17.45)
          48.78 (16.97)     1:07.17 (18.39)
        1:24.94 (17.77)     1:44.02 (19.08)
        2:02.04 (18.02)     2:21.30 (19.26)
  4 William Twizell  19 NWD-SA            2:15.97    2:21.57 SAAQ   
    r:+0.71  14.49        32.12 (17.63)
          49.89 (17.77)     1:07.81 (17.92)
        1:25.79 (17.98)     1:44.19 (18.40)
        2:02.84 (18.65)     2:21.57 (18.73)
  5 Chris Deegan     20 MARI-SA           2:31.98    2:22.78 SAAQ   
    r:+0.73  14.88        32.61 (17.73)
          50.47 (17.86)     1:09.00 (18.53)
        1:27.66 (18.66)     1:46.07 (18.41)
        2:04.88 (18.81)     2:22.78 (17.90)
  6 William Duncan   19 NWD-SA            2:24.93    2:25.28 SAAQ   
    r:+0.69  15.25        33.41 (18.16)
          51.21 (17.80)     1:10.10 (18.89)
        1:28.31 (18.21)     1:47.61 (19.30)
        2:06.28 (18.67)     2:25.28 (19.00)
  7 Alex Williams    20 MARI-SA           2:26.57    2:37.30 SAAQ   
    r:+0.71  14.96        34.14 (19.18)
          53.37 (19.23)     1:13.82 (20.45)
        1:33.35 (19.53)     1:54.58 (21.23)
        2:15.33 (20.75)     2:37.30 (21.97)
  8 Anthony Cross (  24 BSIDE-VIC         2:54.70    2:52.07 SAAQ   
    r:+0.75  17.56        37.29 (19.73)
          59.35 (22.06)     1:20.81 (21.46)
        1:44.21 (23.40)     2:06.49 (22.28)
        2:30.33 (23.84)     2:52.07 (21.74)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 7                  
 
  1. Norwood                           530   2. Marion                            433
  3. Playford Aquatic                  158   4. Starplex                          100
  5. Burnside                           76   6. Western Aquatic                    73
  7. Henley & Grange                    68   8. Tea Tree Gully                     67
  9. Silver City                        56  10. Fleurieu                           48
 11. Bayside                            32  12. Onkaparinga                        26
 13. Novocastrian                       24  13. Doncaster-Templestowe              24
 15. Broken Hill Aquatic                22  16. Pba Pirhanas                       18
 16. Kew                                18  18. West Coast                         16
 19. Central Aquatic                    14  20. Adelaide                           13
 21. Southside Penrhos Wesley           12  21. Clovercrest                        12
 23. South Coast                        10  24. Mountain Pool                       8
 24. Unattached                          8  26. Hobart Aquatic                      6
 26. Unley                               6  28. Lilydale                            5