SA Aquatic & Leisure Centre - Site License            3/08/2016 - 10:56 AM
                   2015 State Short Course Championships                   
 
 Event 15  Male 11 & Under 100 SC Metre Butterfly
=========================================================================
           55.65  11&U NATQ Aus SC Qualifying
         1:40.00  11&U SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 11&U:  1:40.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jake Nesbitt     11 NWD-SA            1:17.89    1:16.35 SAAQ    10  
             15.82        35.26 (19.44)
          55.30 (20.04)     1:16.35 (21.05)
  2 Cody Greenwood   11 Doncaster Temple  1:18.17    1:17.51 SAAQ     9  
             16.14        35.85 (19.71)
          56.50 (20.65)     1:17.51 (21.01)
  2 Bryce Hammond     9 WCO-SA            1:26.99    1:21.32 SAAQ     8  
             17.02        37.43 (20.41)
          59.01 (21.58)     1:21.32 (22.31)
  3 Kallen Kernot    11 MARI-SA           1:24.68    1:21.66 SAAQ     7  
             18.15        38.47 (20.32)
        1:00.49 (22.02)     1:21.66 (21.17)
  5 Alexander Wigge  10 FLO-SA            1:24.13    1:22.44 SAAQ     6  
             16.86        37.95 (21.09)
          59.79 (21.84)     1:22.44 (22.65)
  6 Rei Tanaka       10 H&G-SA            1:22.71    1:25.04 SAAQ     5  
             17.46        38.19 (20.73)
        1:00.32 (22.13)     1:25.04 (24.72)
  7 Remy Deroussent  11 SOC-SA            1:32.01    1:28.09 SAAQ     4  
             18.98        40.88 (21.90)
        1:04.41 (23.53)     1:28.09 (23.68)
  8 Harry Pannell    11 PAC-SA            1:30.83    1:28.25 SAAQ     3  
             17.52        39.18 (21.66)
        1:02.74 (23.56)     1:28.25 (25.51)
  9 Clayton Ho        9 H&G-SA            1:37.83    1:31.95 SAAQ     2  
             18.85        41.43 (22.58)
        1:06.47 (25.04)     1:31.95 (25.48)
 10 Ryan Clifford    11 MARI-SA           1:34.02    1:32.19 SAAQ     1  
             18.58        41.93 (23.35)
        1:06.60 (24.67)     1:32.19 (25.59)
 11 Zac Guth         10 BS-SA             1:38.57    1:34.23 SAAQ   
             19.40        43.57 (24.17)
        1:08.03 (24.46)     1:34.23 (26.20)
 12 Oliver Atherton  11 BS-SA             1:39.58    1:36.15 SAAQ   
             20.04        45.21 (25.17)
        1:11.07 (25.86)     1:36.15 (25.08)
 
 Event 15  Male 12 Year Olds 100 SC Metre Butterfly
=========================================================================
           55.65  12 NATQ Aus SC Qualifying
         1:31.85  12 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 12:  1:31.85
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Fergus McLachla  12 NWD-SA            1:10.17    1:07.66 SAAQ    10  
             14.50        31.84 (17.34)
          50.14 (18.30)     1:07.66 (17.52)
  2 Kyan Percevault  12 MARI-SA           1:17.98    1:13.93 SAAQ     9  
             15.60        34.84 (19.24)
          53.87 (19.03)     1:13.93 (20.06)
  3 Lucas Bradley    12 NWD-SA            1:20.53    1:14.95 SAAQ     8  
             15.45        33.59 (18.14)
          53.85 (20.26)     1:14.95 (21.10)
  4 Brodie McLean    12 WEAQ-SA           1:19.69    1:15.58 SAAQ     7  
             15.63        34.97 (19.34)
          54.84 (19.87)     1:15.58 (20.74)
  5 Harry Butler (V  12 MARI-SA           1:24.74    1:18.95 SAAQ     6  
             16.39        36.40 (20.01)
          57.85 (21.45)     1:18.95 (21.10)
  6 Matthew Pearce   12 MARI-SA           1:27.55    1:19.18 SAAQ     5  
             16.92        36.58 (19.66)
          58.21 (21.63)     1:19.18 (20.97)
  7 Jack Reinhardt   12 NWD-SA            1:25.08    1:21.93 SAAQ     4  
             17.25        37.79 (20.54)
          59.99 (22.20)     1:21.93 (21.94)
 
 Event 15  Male 13 Year Olds 100 SC Metre Butterfly
=========================================================================
           55.65  13 NATQ Aus SC Qualifying
         1:25.00  13 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 13:  1:25.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Myles Watkinson  13 WEAQ-SA           1:11.07    1:08.96 SAAQ    10  
             14.80        32.48 (17.68)
          50.78 (18.30)     1:08.96 (18.18)
  2 Ruben Gear       13 MARI-SA           1:15.93    1:11.30 SAAQ     9  
             14.61        32.17 (17.56)
          51.58 (19.41)     1:11.30 (19.72)
  3 Isaac Keighran   13 NWD-SA            1:19.39    1:13.10 SAAQ     8  
             15.57        34.44 (18.87)
          54.12 (19.68)     1:13.10 (18.98)
  4 Monty Kemsley    13 STP-SA            1:22.22    1:13.63 SAAQ     7  
             14.95        33.07 (18.12)
          52.86 (19.79)     1:13.63 (20.77)
  5 Matthew Bryson   13 KEW-VIC           1:17.03    1:15.01 SAAQ     6  
             16.04        35.76 (19.72)
          55.43 (19.67)     1:15.01 (19.58)
  6 James Kemp       13 ONK-SA            1:16.31    1:15.32 SAAQ     5  
             15.68        34.72 (19.04)
          54.77 (20.05)     1:15.32 (20.55)
  7 Lochlain Young   13 PAC-SA            1:22.45    1:16.27 SAAQ     4  
             15.64        34.92 (19.28)
          55.37 (20.45)     1:16.27 (20.90)
  8 Coen Mobbs       13 STP-SA            1:22.90    1:22.01 SAAQ     3  
             16.55        36.98 (20.43)
          59.25 (22.27)     1:22.01 (22.76)
 
 Event 15  Male 14 Year Olds 100 SC Metre Butterfly
=========================================================================
           55.65  14 NATQ Aus SC Qualifying
         1:16.70  14 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 14:  1:16.70
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Josh Thomas      14 MARI-SA           1:02.23    1:01.04 SAAQ    10  
             13.07        28.22 (15.15)
          44.61 (16.39)     1:01.04 (16.43)
  2 Jake Bastian     14 NWD-SA            1:02.97    1:01.56 SAAQ     9  
             13.15        28.70 (15.55)
          45.10 (16.40)     1:01.56 (16.46)
  3 Ethan Kennedy    14 PAC-SA            1:07.36    1:07.27 SAAQ     8  
             14.26        30.95 (16.69)
          48.90 (17.95)     1:07.27 (18.37)
  4 Charlie White    14 NWD-SA            1:10.43    1:07.51 SAAQ     7  
             14.53        31.64 (17.11)
          49.59 (17.95)     1:07.51 (17.92)
  5 Thomas Stevenso  14 BSIDE-VIC         1:08.57    1:07.52 SAAQ     6  
             13.36        29.95 (16.59)
          48.08 (18.13)     1:07.52 (19.44)
  6 Jed Donaghey     14 FLO-SA            1:07.36    1:08.74 SAAQ     5  
             14.70        31.74 (17.04)
          50.33 (18.59)     1:08.74 (18.41)
  7 Declan Gillard-  14 PAC-SA            1:10.14    1:09.38 SAAQ     4  
             15.10        32.31 (17.21)
          50.78 (18.47)     1:09.38 (18.60)
  8 Tomas Parker     14 SOC-SA            1:12.85    1:10.26 SAAQ     3  
             15.23        32.77 (17.54)
          51.11 (18.34)     1:10.26 (19.15)
  9 Oliver Edwards   14 BS-SA             1:11.83    1:11.23 SAAQ     2  
             14.71        32.44 (17.73)
          51.48 (19.04)     1:11.23 (19.75)
 10 James Perrotta   14 NWD-SA            1:14.66    1:12.30 SAAQ     1  
             15.74        33.39 (17.65)
          52.58 (19.19)     1:12.30 (19.72)
 11 Lee Askin        14 H&G-SA            1:14.52    1:12.91 SAAQ   
             15.24        33.44 (18.20)
          53.02 (19.58)     1:12.91 (19.89)
 12 Joshua Plimer    14 SCSC-SA           1:12.33    1:14.76 SAAQ   
             15.57        33.95 (18.38)
          53.76 (19.81)     1:14.76 (21.00)
 13 Angus Mackay     14 SOC-SA            1:15.78    1:16.30 SAAQ   
             16.02        35.35 (19.33)
          55.56 (20.21)     1:16.30 (20.74)
 -- Fletcher Luscom  14 MARI-SA           1:12.75         NS        
 
 Event 15  Male 15 Year Olds 100 SC Metre Butterfly
=========================================================================
           55.65  15 NATQ Aus SC Qualifying
         1:15.10  15 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 15:  1:15.10
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mitchell Follet  15 NWD-SA              57.67      58.17 SAAQ    10  
             12.33        27.43 (15.10)
          42.97 (15.54)       58.17 (15.20)
  2 Connor Kioussis  15 NWD-SA            1:00.12      58.41 SAAQ     9  
             12.54        27.38 (14.84)
          42.79 (15.41)       58.41 (15.62)
  3 Connor Walding   15 NWD-SA            1:00.67    1:00.92 SAAQ     8  
             13.23        28.63 (15.40)
          44.61 (15.98)     1:00.92 (16.31)
  4 Cameron Seyfang  15 PAC-SA            1:01.91    1:02.40 SAAQ     7  
             13.28        29.08 (15.80)
          45.19 (16.11)     1:02.40 (17.21)
  5 Bradley Grimes   15 PAC-SA            1:04.02    1:02.41 SAAQ     6  
             13.27        29.03 (15.76)
          46.06 (17.03)     1:02.41 (16.35)
  6 Riley Kernot     15 MARI-SA           1:02.60    1:02.66 SAAQ     5  
             13.83        29.57 (15.74)
          45.99 (16.42)     1:02.66 (16.67)
  7 Lochlann Spinne  15 MARI-SA           1:07.22    1:05.12 SAAQ     4  
             13.77        29.86 (16.09)
          47.10 (17.24)     1:05.12 (18.02)
  8 Che Stewart      15 NWD-SA            1:10.52    1:05.61 SAAQ     3  
             13.79        30.42 (16.63)
          47.62 (17.20)     1:05.61 (17.99)
  9 Aidan Lock       15 WEAQ-SA           1:08.13    1:07.00 SAAQ     2  
             14.19        31.54 (17.35)
          48.96 (17.42)     1:07.00 (18.04)
 10 Christopher Baw  15 WCO-SA            1:13.11    1:08.79 SAAQ     1  
             14.08        30.52 (16.44)
          49.09 (18.57)     1:08.79 (19.70)
 
 Event 15  Male 16 Year Olds 100 SC Metre Butterfly
=========================================================================
           55.65  16 NATQ Aus SC Qualifying
         1:13.00  16 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 16:  1:13.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Benjamin Rocca   16 MARI-SA             58.54      58.26 SAAQ    10  
             13.01        27.20 (14.19)
          42.97 (15.77)       58.26 (15.29)
  2 Dylan Harper     16 MARI-SA             58.31      58.84 SAAQ     9  
             12.72        27.54 (14.82)
          42.96 (15.42)       58.84 (15.88)
  3 Alexander van d  16 NWD-SA              59.07      59.17 SAAQ     8  
             12.42        27.36 (14.94)
          43.21 (15.85)       59.17 (15.96)
  4 Peter Dalkos     16 MARI-SA             59.12      59.30 SAAQ     7  
             12.21        26.73 (14.52)
          42.21 (15.48)       59.30 (17.09)
  5 Luke Quinlan     16 STP-SA            1:00.96      59.49 SAAQ     6  
             12.51        27.29 (14.78)
          43.20 (15.91)       59.49 (16.29)
  6 Thomas Davie     16 SOC-SA            1:04.18    1:02.59 SAAQ     5  
             13.40        29.37 (15.97)
          45.29 (15.92)     1:02.59 (17.30)
  7 Jack Peters      16 STP-SA            1:06.62    1:02.65 SAAQ     4  
             13.42        28.81 (15.39)
          45.42 (16.61)     1:02.65 (17.23)
  8 Lachlan Clarke   16 PBAP-SA           1:06.64    1:03.49 SAAQ     3  
             13.32        29.41 (16.09)
          46.43 (17.02)     1:03.49 (17.06)
  9 Adrian Rogers (  16 CAQ-WA            1:03.47    1:04.64 SAAQ     2  
             13.11        29.56 (16.45)
          46.94 (17.38)     1:04.64 (17.70)
 10 Oscar Deverson   16 NWD-SA            1:04.57    1:04.79 SAAQ     1  
             14.09        30.40 (16.31)
          47.49 (17.09)     1:04.79 (17.30)
 11 Brodie Duell     16 PAC-SA            1:08.46    1:08.56 SAAQ   
             14.72        31.91 (17.19)
          50.35 (18.44)     1:08.56 (18.21)
 12 Cameron McGuinn  16 MP-SA             1:07.85    1:08.70 SAAQ   
             13.81        30.70 (16.89)
          48.87 (18.17)     1:08.70 (19.83)
 13 Dillon Crouch    16 NWD-SA            1:12.36    1:09.59 SAAQ   
             13.90        32.00 (18.10)
          49.94 (17.94)     1:09.59 (19.65)
 
 Event 15  Male 17-18 100 SC Metre Butterfly
=========================================================================
         1:09.00  17-18 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 17-18:  1:09.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Matt Reinhardt   18 NWD-SA              57.01      57.46 SAAQ    10  
             12.44        27.31 (14.87)
          42.36 (15.05)       57.46 (15.10)
  2 Brandon Hope     18 MARI-SA             58.57      58.94 SAAQ     9  
             12.82        28.02 (15.20)
          43.13 (15.11)       58.94 (15.81)
  3 Kyle Thomas      18 WEAQ-SA           1:00.86    1:00.55 SAAQ     8  
             13.40        28.81 (15.41)
          44.44 (15.63)     1:00.55 (16.11)
  4 Jake Mounfield   17 UNAS-SA           1:00.99    1:00.56 SAAQ     7  
             12.71        28.06 (15.35)
          44.07 (16.01)     1:00.56 (16.49)
  5 Christopher Ker  17 KEW-VIC           1:03.00    1:02.08 SAAQ     6  
             12.75        27.77 (15.02)
          43.81 (16.04)     1:02.08 (18.27)
  6 Jack Martin      18 UN-SA             1:03.88    1:02.21 SAAQ     5  
             12.66        28.09 (15.43)
          44.54 (16.45)     1:02.21 (17.67)
  7 Jaxson de Lacy   18 CAQ-WA            1:03.50    1:02.45 SAAQ     4  
             13.58        29.18 (15.60)
          45.75 (16.57)     1:02.45 (16.70)
  8 Jesse Cochrane-  17 BRKN-SA           1:06.11    1:05.82 SAAQ     3  
             14.06        30.76 (16.70)
          47.92 (17.16)     1:05.82 (17.90)
 -- Jack Vonow       18 ONK-SA            1:07.89         DQ        
             13.84        30.71 (16.87)
          49.67 (18.96)          DQ (18.56)
 
 Event 15  Male 19 & Over 100 SC Metre Butterfly
=========================================================================
         1:05.70  19&O SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 19&O:  1:05.70
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Joshua Smith     19 NWD-SA              54.38      56.44 SAAQ   
             11.84        25.84 (14.00)
          40.85 (15.01)       56.44 (15.59)
  2 Grant Muller     19 MARI-SA             56.91      56.67 SAAQ   
             12.18        26.90 (14.72)
          41.65 (14.75)       56.67 (15.02)
  3 Paul Elson       20 MARI-SA             57.23      56.90 SAAQ   
             11.99        26.66 (14.67)
          41.79 (15.13)       56.90 (15.11)
  4 Isaac Johnson    19 NWD-SA              58.38      58.38 SAAQ   
             12.61        27.58 (14.97)
          42.75 (15.17)       58.38 (15.63)
  5 William Duncan   19 NWD-SA            1:00.46    1:00.27 SAAQ   
             12.97        27.86 (14.89)
          43.50 (15.64)     1:00.27 (16.77)
  6 Daniel Gill      21 NWD-SA            1:01.14    1:00.44 SAAQ   
             13.16        28.01 (14.85)
          43.86 (15.85)     1:00.44 (16.58)
  7 Geoffrey Eastwo  28 DORR-NSW          1:03.29    1:00.77 SAAQ   
             12.85        28.25 (15.40)
          44.30 (16.05)     1:00.77 (16.47)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 15                 
 
  1. Norwood                        1067.5   2. Marion                            796
  3. Playford Aquatic                  277   4. Henley & Grange                   180
  5. Western Aquatic                   157   6. Starplex                        156.5
  7. Burnside                          126   8. Fleurieu                          110
  9. Tea Tree Gully                     90  10. Silver City                        73
 11. Kew                                55  12. Bayside                            54
 13. Novocastrian                       45  14. Pba Pirhanas                       43
 15. West Coast                         42  16. Doncaster-Templestowe              40
 16. South Coast                        40  18. Unley                              37
 18. Onkaparinga                        37  20. Unattached                         29
 21. Central Aquatic                    28  22. Clovercrest                        26
 23. Broken Hill Aquatic                25  24. Mountain Pool                      16
 24. Southside Penrhos Wesley           16  26. Adelaide                           15
 26. Hobart Aquatic                     15  28. Strathalbyn                         6
 29. Lilydale                            5