SA Aquatic & Leisure Centre - Site License            3/08/2016 - 10:56 AM
                   2015 State Short Course Championships                   
 
 Event 19  Male 12 & Under 200 SC Metre Backstroke
=========================================================================
         3:11.00  12&U SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 12&U:  3:11.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Fergus McLachla  12 NWD-SA            2:39.28    2:33.57 SAAQ    10  
             17.26        37.00 (19.74)
          56.85 (19.85)     1:17.24 (20.39)
        1:36.99 (19.75)     1:56.68 (19.69)
        2:15.43 (18.75)     2:33.57 (18.14)
  2 Adam Holland     11 MARI-SA           2:36.65    2:35.38 SAAQ     9  
             16.80        34.87 (18.07)
          53.95 (19.08)     1:14.23 (20.28)
        1:34.77 (20.54)     1:55.74 (20.97)
        2:15.91 (20.17)     2:35.38 (19.47)
  3 Alexander Thoma  12 MARI-SA           2:51.11    2:39.19 SAAQ     8  
             17.93        36.75 (18.82)
          56.57 (19.82)     1:16.69 (20.12)
        1:37.63 (20.94)     1:58.21 (20.58)
        2:20.02 (21.81)     2:39.19 (19.17)
  4 Oliver Varney    12 H&G-SA            2:45.48    2:42.31 SAAQ     7  
             18.24        37.86 (19.62)
          58.06 (20.20)     1:18.57 (20.51)
        1:39.46 (20.89)     2:00.76 (21.30)
        2:21.99 (21.23)     2:42.31 (20.32)
  5 Max Twelftree    12 NWD-SA            2:52.55    2:42.62 SAAQ     6  
             19.19        38.92 (19.73)
          59.80 (20.88)     1:20.55 (20.75)
        1:41.54 (20.99)     2:02.32 (20.78)
        2:23.24 (20.92)     2:42.62 (19.38)
  6 Cody Greenwood   11 Doncaster Temple  2:53.54    2:49.37 SAAQ     5  
             18.92        40.18 (21.26)
        1:01.40 (21.22)     1:23.38 (21.98)
        1:44.52 (21.14)     2:06.37 (21.85)
        2:27.29 (20.92)     2:49.37 (22.08)
  7 Jack Reinhardt   12 NWD-SA            3:01.75    2:49.57 SAAQ     4  
             18.24        39.41 (21.17)
        1:00.94 (21.53)     1:23.91 (22.97)
        1:45.30 (21.39)     2:07.80 (22.50)
        2:28.69 (20.89)     2:49.57 (20.88)
  8 Clancy Luscombe  10 MARI-SA           2:51.74    2:51.30 SAAQ     3  
             18.81        39.56 (20.75)
        1:01.11 (21.55)     1:23.30 (22.19)
        1:45.33 (22.03)     2:07.53 (22.20)
        2:30.45 (22.92)     2:51.30 (20.85)
  9 Ryan Clifford    11 MARI-SA           3:04.43    2:56.12 SAAQ     2  
             19.65        40.99 (21.34)
        1:02.68 (21.69)     1:25.02 (22.34)
        1:47.77 (22.75)     2:11.00 (23.23)
        2:33.86 (22.86)     2:56.12 (22.26)
 10 Hayden Hor (V)   12 LIL-VIC           2:57.51    3:01.34 SAAQ     1  
             20.36        42.37 (22.01)
        1:04.68 (22.31)     1:28.32 (23.64)
        1:51.92 (23.60)     2:15.68 (23.76)
        2:38.33 (22.65)     3:01.34 (23.01)
 11 William Martin   11 WEAQ-SA           3:09.44    3:02.38 SAAQ   
                              41.35 ( )
        1:03.18 (21.83)     1:26.65 (23.47)
        1:49.92 (23.27)     2:11.86 (21.94)
        2:38.99 (27.13)     3:02.38 (23.39)
 12 Arjay Isle       10 WCO-SA            3:06.74    3:06.38 SAAQ   
             20.19        42.62 (22.43)
        1:06.58 (23.96)     1:29.92 (23.34)
        1:54.12 (24.20)     2:18.82 (24.70)
        2:42.88 (24.06)     3:06.38 (23.50)
 -- Finn Downie      12 WEAQ-SA           2:59.29         DQ        
             18.97        39.17 (20.20)
        1:00.80 (21.63)     1:22.33 (21.53)
        1:44.62 (22.29)     2:06.41 (21.79)
        2:29.17 (22.76)          DQ (21.34)
 -- Hayden Davis     12 FLO-SA            2:50.68         DQ        
             17.70        37.27 (19.57)
          57.26 (19.99)     1:18.25 (20.99)
        1:38.38 (20.13)     1:59.78 (21.40)
        2:20.11 (20.33)          DQ (19.77)
 -- Matthew Pearce   12 MARI-SA           3:04.12         NS        
 
 Event 19  Male 13 Year Olds 200 SC Metre Backstroke
=========================================================================
         3:01.00  13 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 13:  3:01.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Brandon Riley    13 WEAQ-SA           2:19.96    2:15.63 SAAQ    10  
             14.92        31.28 (16.36)
          48.50 (17.22)     1:06.29 (17.79)
        1:24.00 (17.71)     1:41.61 (17.61)
        1:59.12 (17.51)     2:15.63 (16.51)
  2 Thomas Lightfoo  13 MARI-SA           2:20.61    2:16.43 SAAQ     9  
             15.96        32.80 (16.84)
          49.86 (17.06)     1:07.20 (17.34)
        1:24.67 (17.47)     1:41.99 (17.32)
        1:59.43 (17.44)     2:16.43 (17.00)
  3 Myles Watkinson  13 WEAQ-SA           2:37.86    2:28.90 SAAQ     8  
             16.51        34.74 (18.23)
          52.75 (18.01)     1:12.13 (19.38)
        1:31.12 (18.99)     1:51.06 (19.94)
        2:10.22 (19.16)     2:28.90 (18.68)
  4 Ruben Gear       13 MARI-SA           2:33.60    2:34.98 SAAQ     7  
             16.96        35.27 (18.31)
          55.11 (19.84)     1:14.98 (19.87)
        1:35.19 (20.21)     1:55.45 (20.26)
        2:15.53 (20.08)     2:34.98 (19.45)
  5 James Kemp       13 ONK-SA            2:43.92    2:35.52 SAAQ     6  
             18.13        36.97 (18.84)
          57.40 (20.43)     1:16.95 (19.55)
        1:36.88 (19.93)     1:56.87 (19.99)
        2:17.06 (20.19)     2:35.52 (18.46)
  6 Jacob Gohl       13 MARI-SA           2:34.28    2:36.01 SAAQ     5  
             16.61        35.26 (18.65)
          54.59 (19.33)     1:14.85 (20.26)
        1:35.08 (20.23)     1:56.10 (21.02)
        2:16.66 (20.56)     2:36.01 (19.35)
  7 Isaac Keighran   13 NWD-SA            2:48.63    2:36.91 SAAQ     4  
             17.28        36.36 (19.08)
          56.14 (19.78)     1:16.41 (20.27)
        1:36.51 (20.10)     1:57.42 (20.91)
        2:17.24 (19.82)     2:36.91 (19.67)
  8 Coen Mobbs       13 STP-SA            2:51.27    2:42.09 SAAQ     3  
             17.79        37.25 (19.46)
          57.57 (20.32)     1:18.75 (21.18)
        1:39.49 (20.74)     2:00.57 (21.08)
        2:21.47 (20.90)     2:42.09 (20.62)
  9 Joshua Martin    13 MARI-SA           2:45.84    2:43.70 SAAQ     2  
             16.72        36.30 (19.58)
          56.72 (20.42)     1:18.45 (21.73)
        1:39.33 (20.88)     2:01.50 (22.17)
        2:23.24 (21.74)     2:43.70 (20.46)
 10 Alex Jones       13 MP-SA             2:55.50    2:45.85 SAAQ     1  
             18.40        38.15 (19.75)
          59.42 (21.27)     1:20.36 (20.94)
        1:41.39 (21.03)     2:03.00 (21.61)
        2:45.85 (42.85)                    
 11 Nathan Vabec (V  13 LIL-VIC           2:50.23    2:51.25 SAAQ   
             18.35        38.33 (19.98)
          59.31 (20.98)     1:21.48 (22.17)
        1:44.53 (23.05)     2:06.45 (21.92)
        2:29.23 (22.78)     2:51.25 (22.02)
 
 Event 19  Male 14 Year Olds 200 SC Metre Backstroke
=========================================================================
         2:53.00  14 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 14:  2:53.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Josh Thomas      14 MARI-SA           2:17.84    2:17.40 SAAQ    10  
             15.27        31.49 (16.22)
          48.80 (17.31)     1:06.71 (17.91)
        1:24.87 (18.16)     1:42.48 (17.61)
        2:00.40 (17.92)     2:17.40 (17.00)
  2 Thomas Stevenso  14 BSIDE-VIC         2:34.30    2:25.60 SAAQ     8.5
             16.49        33.91 (17.42)
          52.02 (18.11)     1:11.09 (19.07)
        1:29.63 (18.54)     1:48.20 (18.57)
        2:07.40 (19.20)     2:25.60 (18.20)
  2 Declan Gillard-  14 PAC-SA            2:30.17    2:25.71 SAAQ     8.5
             16.30        33.90 (17.60)
          52.15 (18.25)     1:10.87 (18.72)
        1:29.64 (18.77)     1:48.86 (19.22)
        2:07.67 (18.81)     2:25.71 (18.04)
  3 Fletcher Luscom  14 MARI-SA           2:38.78    2:30.59 SAAQ     8  
             16.92        34.71 (17.79)
          53.77 (19.06)     1:12.90 (19.13)
        1:32.79 (19.89)     1:52.29 (19.50)
        2:12.08 (19.79)     2:30.59 (18.51)
  5 Matthew Ekins    14 PAC-SA            2:32.19    2:30.71 SAAQ     6  
             16.85        34.84 (17.99)
          53.70 (18.86)     1:13.01 (19.31)
        1:32.61 (19.60)     1:51.92 (19.31)
        2:11.99 (20.07)     2:30.71 (18.72)
  6 Nathan Highet    14 STP-SA            2:34.83    2:31.51 SAAQ     5  
             16.46        35.03 (18.57)
          53.95 (18.92)     1:13.65 (19.70)
        1:33.52 (19.87)     1:53.79 (20.27)
        2:13.51 (19.72)     2:31.51 (18.00)
  7 Samuel Atherton  14 BS-SA             2:34.19    2:32.65 SAAQ     4  
             17.93        36.46 (18.53)
          55.76 (19.30)     1:14.83 (19.07)
        1:34.94 (20.11)     1:54.58 (19.64)
        2:14.23 (19.65)     2:32.65 (18.42)
  8 Freddie Piercey  14 TTG-SA            2:44.21    2:32.71 SAAQ     3  
             17.24            10.68 ( )
          54.76 (44.08)           36.07 ( )
        1:33.87 (57.80)         1:14.38 ( )
      2:32.71 (1:18.33)                    
  9 Victor Liu       14 H&G-SA            2:47.80    2:43.39 SAAQ     2  
             17.52        36.62 (19.10)
          56.85 (20.23)     1:17.79 (20.94)
        1:39.22 (21.43)     2:01.27 (22.05)
        2:23.15 (21.88)     2:43.39 (20.24)
 10 Riley Duell      14 PAC-SA            2:51.81    2:52.12 SAAQ     1  
             19.54        40.90 (21.36)
        1:02.49 (21.59)     1:24.83 (22.34)
        1:46.54 (21.71)     2:08.93 (22.39)
        2:30.26 (21.33)     2:52.12 (21.86)
 
 Event 19  Male 15 Year Olds 200 SC Metre Backstroke
=========================================================================
         2:43.25  15 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 15:  2:43.25
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Thomas Excell    15 MARI-SA           2:12.63    2:11.98 SAAQ    10  
             14.89        30.83 (15.94)
          47.32 (16.49)     1:04.13 (16.81)
        1:20.94 (16.81)     1:38.07 (17.13)
        1:55.43 (17.36)     2:11.98 (16.55)
  2 Zac Villis       15 NWD-SA            2:20.78    2:13.89 SAAQ     9  
             15.57        31.26 (15.69)
          47.46 (16.20)     1:04.30 (16.84)
        1:21.39 (17.09)     1:38.78 (17.39)
        1:56.64 (17.86)     2:13.89 (17.25)
  3 Jonas Suen       15 NWD-SA            2:22.79    2:20.08 SAAQ     8  
             15.62        32.07 (16.45)
          49.21 (17.14)     1:06.90 (17.69)
        1:24.53 (17.63)     1:43.04 (18.51)
        2:01.49 (18.45)     2:20.08 (18.59)
  4 Jesse Lattin     15 PAC-SA            2:24.35    2:22.38 SAAQ     7  
             15.82        32.57 (16.75)
          50.11 (17.54)     1:08.09 (17.98)
        1:26.98 (18.89)     1:45.79 (18.81)
        2:04.44 (18.65)     2:22.38 (17.94)
  5 Lochlann Spinne  15 MARI-SA           2:27.57    2:27.89 SAAQ     6  
             17.03        34.75 (17.72)
          53.21 (18.46)     1:11.84 (18.63)
        1:30.65 (18.81)     1:49.65 (19.00)
        2:09.29 (19.64)     2:27.89 (18.60)
  6 Jack Myers       15 BS-SA             2:33.21    2:28.42 SAAQ     5  
             16.72        34.65 (17.93)
          53.15 (18.50)     1:12.32 (19.17)
        1:31.28 (18.96)     1:50.45 (19.17)
        2:09.68 (19.23)     2:28.42 (18.74)
 -- Aidan Lock       15 WEAQ-SA           2:31.70         DQ        
             16.25        33.87 (17.62)
          52.52 (18.65)                    
            1:30.11 ( )     1:48.83 (18.72)
        2:07.50 (18.67)          DQ (17.87)
 
 Event 19  Male 16 Year Olds 200 SC Metre Backstroke
=========================================================================
         2:39.00  16 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 16:  2:39.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jacob Desmond    16 STP-SA            2:08.28    2:06.28 SAAQ    10  
             14.38        30.31 (15.93)
          46.25 (15.94)     1:02.72 (16.47)
        1:19.21 (16.49)     1:34.92 (15.71)
        1:50.52 (15.60)     2:06.28 (15.76)
  2 Jackson Pike     16 MARI-SA           2:10.99    2:07.41 SAAQ     9  
             14.28        29.99 (15.71)
          45.86 (15.87)     1:01.96 (16.10)
        1:18.29 (16.33)     1:34.98 (16.69)
        1:51.28 (16.30)     2:07.41 (16.13)
  3 Mitchell Willia  16 NWD-SA            2:19.57    2:16.03 SAAQ     8  
             14.81        31.68 (16.87)
          48.27 (16.59)     1:06.01 (17.74)
        1:23.34 (17.33)     1:41.32 (17.98)
        1:58.92 (17.60)     2:16.03 (17.11)
  4 Alex Smethurst   16 PAC-SA            2:25.51    2:21.95 SAAQ     7  
             15.81        32.98 (17.17)
          50.57 (17.59)     1:09.12 (18.55)
        1:27.10 (17.98)     1:45.93 (18.83)
        2:03.92 (17.99)     2:21.95 (18.03)
  5 Kai Pressler     16 SCSC-SA           2:32.13    2:29.85 SAAQ     6  
             16.18        34.42 (18.24)
          53.31 (18.89)     1:12.80 (19.49)
        1:32.37 (19.57)     1:52.39 (20.02)
        2:11.88 (19.49)     2:29.85 (17.97)
 
 Event 19  Male 17-18 200 SC Metre Backstroke
=========================================================================
         2:38.00  17-18 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 17-18:  2:38.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Matt Reinhardt   18 NWD-SA            2:07.87    2:06.95 SAAQ    10  
             14.41        30.63 (16.22)
          47.22 (16.59)     1:04.06 (16.84)
        1:19.85 (15.79)     1:35.87 (16.02)
        1:52.07 (16.20)     2:06.95 (14.88)
  2 Cooper Heath     17 MARI-SA           2:13.71    2:13.47 SAAQ     9  
             14.68        30.42 (15.74)
          46.75 (16.33)     1:03.70 (16.95)
        1:20.62 (16.92)     1:38.15 (17.53)
        1:56.04 (17.89)     2:13.47 (17.43)
  3 Jesse Cochrane-  17 BRKN-SA           2:33.98    2:24.86 SAAQ     8  
             16.72        34.30 (17.58)
          52.56 (18.26)     1:11.17 (18.61)
        1:29.71 (18.54)     1:48.86 (19.15)
        2:07.13 (18.27)     2:24.86 (17.73)
 
 Event 19  Male 19 & Over 200 SC Metre Backstroke
=========================================================================
         2:32.60  19&O SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 19&O:  2:32.60
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hayden Lewis     21 MARI-SA           1:56.71    2:01.63 SAAQ   
             13.46        28.46 (15.00)
          44.34 (15.88)     1:00.80 (16.46)
        1:15.88 (15.08)     1:31.14 (15.26)
        1:46.74 (15.60)     2:01.63 (14.89)
  2 Ben Edmonds      24 MARI-SA           1:54.09    2:03.99 SAAQ   
             13.56            10.06 ( )
          44.74 (34.68)     1:01.12 (16.38)
        1:16.58 (15.46)     1:32.54 (15.96)
        1:48.27 (15.73)     2:03.99 (15.72)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 19                 
 
  1. Norwood                        1451.5   2. Marion                         1086.5
  3. Playford Aquatic                  411   4. Starplex                        229.5
  5. Henley & Grange                   213   6. Western Aquatic                   198
  7. Burnside                          177   8. Fleurieu                          119
  9. Tea Tree Gully                    117  10. Silver City                       111
 11. Bayside                          87.5  12. Kew                                73
 13. Pba Pirhanas                       62  14. West Coast                         60
 15. Onkaparinga                        59  16. Doncaster-Templestowe              56
 17. South Coast                        55  18. Novocastrian                       53
 19. Broken Hill Aquatic                45  20. Unley                              38
 21. Unattached                         37  22. Central Aquatic                    36
 23. Clovercrest                        32  24. Adelaide                           30
 25. Mountain Pool                      28  26. Southside Penrhos Wesley           25
 27. Hobart Aquatic                     21  28. Mallee                              7
 29. Strathalbyn                         6  29. Lilydale                            6
 31. Blue Lake Y                         3  31. Whyalla                             3
 33. Berri                               1