SA Aquatic & Leisure Centre - Site License            3/08/2016 - 10:57 AM
                   2015 State Short Course Championships                   
 
 Event 32  Male 11 & Under 100 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         1:03.60  11&U NATQ Aus SC Qualifying
         1:52.00  11&U SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 11&U:  1:52.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Adam Holland     11 MARI-SA           1:21.20    1:20.31 SAAQ    10  
             16.72        37.47 (20.75)
          58.30 (20.83)     1:20.31 (22.01)
  2 Gregory Kerdeme  11 KEW-VIC           1:24.75    1:21.93 SAAQ     9  
             17.46        38.46 (21.00)
        1:00.14 (21.68)     1:21.93 (21.79)
  2 Jake Nesbitt     11 NWD-SA            1:27.56    1:25.00 SAAQ     8  
             18.56        41.15 (22.59)
        1:02.37 (21.22)     1:25.00 (22.63)
  3 Kallen Kernot    11 MARI-SA           1:38.75    1:33.91 SAAQ     7  
             21.53        45.83 (24.30)
        1:10.32 (24.49)     1:33.91 (23.59)
  5 Tristan Pearson  10 MALL-SA           1:36.53    1:34.08 SAAQ     6  
             20.61        45.24 (24.63)
        1:09.32 (24.08)     1:34.08 (24.76)
  6 Mattias Lemeran  11 NWD-SA            1:34.74    1:34.23 SAAQ     5  
             21.03        45.20 (24.17)
        1:10.60 (25.40)     1:34.23 (23.63)
  7 Marley Cameron   11 NWD-SA            1:36.84    1:35.32 SAAQ     4  
             20.26        44.92 (24.66)
        1:09.41 (24.49)     1:35.32 (25.91)
  8 Brendan Ho       11 H&G-SA            1:42.36    1:38.00 SAAQ     3  
             21.46        47.64 (26.18)
        1:12.44 (24.80)     1:38.00 (25.56)
  9 Joseph Fusco     11 H&G-SA            1:51.57    1:40.48 SAAQ     2  
             22.08        48.31 (26.23)
        1:14.13 (25.82)     1:40.48 (26.35)
 10 Hugh Cran (V)     9 KEW-VIC           1:46.33    1:40.63 SAAQ     1  
             22.20        48.22 (26.02)
        1:14.96 (26.74)     1:40.63 (25.67)
 11 Billy Barton     11 MARI-SA           1:42.13    1:41.88 SAAQ   
             22.16        47.85 (25.69)
        1:15.08 (27.23)     1:41.88 (26.80)
 12 Connor Brink     10 MARI-SA           1:45.57    1:44.49 SAAQ   
             22.62        49.48 (26.86)
        1:16.45 (26.97)     1:44.49 (28.04)
 13 Bryce Hammond     9 WCO-SA            1:51.78    1:45.55 SAAQ   
             22.94        50.61 (27.67)
        1:17.76 (27.15)     1:45.55 (27.79)
 14 Aiden Horner     11 STP-SA            1:50.28    1:46.71 SAAQ   
             23.07        50.59 (27.52)
        1:18.70 (28.11)     1:46.71 (28.01)
 -- Remy Deroussent  11 SOC-SA            1:47.37         DQ        
             22.96        48.40 (25.44)
        1:15.39 (26.99)          DQ (26.96)
 -- Cody Greenwood   11 Doncaster Temple  1:38.34         DQ        
             21.10        44.80 (23.70)
        1:10.22 (25.42)          DQ (24.79)
 
 Event 32  Male 12 Year Olds 100 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         1:46.69  12 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 12:  1:46.69
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Matthew Pearce   12 MARI-SA           1:26.71    1:23.63 SAAQ    10  
             19.03        39.63 (20.60)
        1:01.14 (21.51)     1:23.63 (22.49)
  2 Kyan Percevault  12 MARI-SA           1:26.13    1:23.68 SAAQ     9  
             18.24        39.06 (20.82)
        1:01.34 (22.28)     1:23.68 (22.34)
  3 Finn Downie      12 WEAQ-SA           1:26.00    1:25.13 SAAQ     8  
             18.89        40.07 (21.18)
        1:02.79 (22.72)     1:25.13 (22.34)
  4 Blake Bennetts   12 ADL-SA            1:30.99    1:26.02 SAAQ     7  
             17.85        40.34 (22.49)
        1:02.45 (22.11)     1:26.02 (23.57)
  5 Lucas Bradley    12 NWD-SA            1:28.88    1:26.18 SAAQ     6  
             18.83        40.76 (21.93)
        1:02.99 (22.23)     1:26.18 (23.19)
  6 Jack Ormerod     12 PAC-SA            1:34.30    1:27.11 SAAQ     5  
             18.21        40.77 (22.56)
        1:03.75 (22.98)     1:27.11 (23.36)
  7 Harvey Luscombe  12 MARI-SA           1:30.65    1:29.78 SAAQ     4  
             18.70        41.57 (22.87)
        1:05.67 (24.10)     1:29.78 (24.11)
  8 Max Rogalski     12 WCO-SA            1:30.54    1:31.18 SAAQ     3  
             20.04        43.28 (23.24)
        1:06.97 (23.69)     1:31.18 (24.21)
  9 Eric Liao        12 H&G-SA            1:43.81    1:32.93 SAAQ     2  
             19.77        43.54 (23.77)
        1:08.32 (24.78)     1:32.93 (24.61)
 10 Noah Caton       12 NWD-SA            1:38.76    1:34.25 SAAQ     1  
             20.67        45.41 (24.74)
        1:10.03 (24.62)     1:34.25 (24.22)
 11 Harry Butler (V  12 MARI-SA           1:40.33    1:37.06 SAAQ   
             20.90        46.85 (25.95)
        1:12.90 (26.05)     1:37.06 (24.16)
 12 Tom Kelly        12 STP-SA            1:41.04    1:39.08 SAAQ   
             20.82        46.75 (25.93)
        1:13.05 (26.30)     1:39.08 (26.03)
 13 Jack Reinhardt   12 NWD-SA            1:38.98    1:39.64 SAAQ   
             20.48        45.55 (25.07)
        1:12.57 (27.02)     1:39.64 (27.07)
 14 Matthew Ryan     12 STP-SA            1:46.02    1:43.46 SAAQ   
             23.70        49.86 (26.16)
        1:17.66 (27.80)     1:43.46 (25.80)
 -- Kai Pavlicevic   12 GEE-VIC           1:36.35         NS        
 
 Event 32  Male 13 Year Olds 100 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         1:36.75  13 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 13:  1:36.75
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Thomas Lightfoo  13 MARI-SA           1:17.80    1:14.75 SAAQ    10  
             16.44        35.70 (19.26)
          55.23 (19.53)     1:14.75 (19.52)
  2 Ruben Gear       13 MARI-SA           1:22.44    1:18.48 SAAQ     9  
             17.26        36.79 (19.53)
          57.50 (20.71)     1:18.48 (20.98)
  3 Timothy Goh (V)  13 SSPW-WA           1:19.79    1:19.02 SAAQ     8  
             17.54        37.50 (19.96)
          58.35 (20.85)     1:19.02 (20.67)
  3 Dillion Christi  13 PAC-SA            1:27.79    1:22.09 SAAQ     7  
             17.93        39.25 (21.32)
        1:00.66 (21.41)     1:22.09 (21.43)
  5 James Kemp       13 ONK-SA            1:26.76    1:22.50 SAAQ     6  
             18.22        39.20 (20.98)
        1:01.29 (22.09)     1:22.50 (21.21)
  6 Lochlain Young   13 PAC-SA            1:26.27    1:22.74 SAAQ     5  
             18.15        39.46 (21.31)
        1:01.19 (21.73)     1:22.74 (21.55)
  7 William Gaertne  13 NWD-SA            1:28.93    1:25.19 SAAQ     4  
             18.72        39.94 (21.22)
        1:02.64 (22.70)     1:25.19 (22.55)
  8 Monty Kemsley    13 STP-SA            1:30.37    1:26.55 SAAQ     3  
             18.60        40.99 (22.39)
        1:03.85 (22.86)     1:26.55 (22.70)
  9 Alex Jones       13 MP-SA             1:35.97    1:29.63 SAAQ     2  
             19.06        41.94 (22.88)
        1:05.46 (23.52)     1:29.63 (24.17)
 10 Eric Centofanti  13 BERR-SA           1:34.38    1:31.15 SAAQ     1  
             18.84        41.78 (22.94)
        1:05.73 (23.95)     1:31.15 (25.42)
 11 Tom Roberts      13 NWD-SA            1:34.40    1:32.02 SAAQ   
             20.47        43.74 (23.27)
        1:07.52 (23.78)     1:32.02 (24.50)
 12 Samuel Ralph     13 WEAQ-SA           1:33.57    1:32.15 SAAQ   
             19.73        42.11 (22.38)
        1:07.11 (25.00)     1:32.15 (25.04)
 13 Talon Foureur    13 MARI-SA           1:36.20    1:35.72 SAAQ   
             20.41        44.23 (23.82)
        1:09.99 (25.76)     1:35.72 (25.73)
 
 Event 32  Male 14 Year Olds 100 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         1:31.30  14 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 14:  1:31.30
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Ethan Kennedy    14 PAC-SA            1:15.10    1:14.06 SAAQ    10  
             16.52        35.22 (18.70)
          54.50 (19.28)     1:14.06 (19.56)
  2 Alexander Karpo  14 MARI-SA           1:18.49    1:14.83 SAAQ     9  
             16.61        35.46 (18.85)
          55.37 (19.91)     1:14.83 (19.46)
  3 Beau Kulik (V)   14 BSIDE-VIC         1:17.38    1:15.08 SAAQ     8  
             15.84        35.42 (19.58)
          55.79 (20.37)     1:15.08 (19.29)
  3 Fletcher Luscom  14 MARI-SA           1:16.37    1:15.84 SAAQ     7  
             16.69        35.97 (19.28)
          55.63 (19.66)     1:15.84 (20.21)
  5 Thomas Stevenso  14 BSIDE-VIC         1:17.41    1:16.29 SAAQ     6  
             15.69        35.16 (19.47)
          55.40 (20.24)     1:16.29 (20.89)
  6 Jackson Dochert  14 PAC-SA            1:23.01    1:16.98 SAAQ     5  
             16.29        35.80 (19.51)
          56.23 (20.43)     1:16.98 (20.75)
  7 Josh Thomas      14 MARI-SA           1:17.41    1:18.31 SAAQ     4  
             16.69        36.80 (20.11)
          57.55 (20.75)     1:18.31 (20.76)
  8 Oliver Edwards   14 BS-SA             1:18.64    1:18.94 SAAQ     3  
             16.98        36.74 (19.76)
          57.90 (21.16)     1:18.94 (21.04)
  9 Damien Cunningh  14 SOC-SA            1:21.46    1:19.71 SAAQ     2  
             16.98        36.89 (19.91)
          58.22 (21.33)     1:19.71 (21.49)
 10 Cameron Weir     14 ONK-SA            1:30.13    1:20.15 SAAQ     1  
             17.20        37.71 (20.51)
          59.32 (21.61)     1:20.15 (20.83)
 11 James Perrotta   14 NWD-SA            1:20.06    1:20.71 SAAQ   
             17.25        38.01 (20.76)
          59.17 (21.16)     1:20.71 (21.54)
 12 Brett Linton     14 PAC-SA            1:24.83    1:21.58 SAAQ   
             17.93        38.94 (21.01)
        1:00.49 (21.55)     1:21.58 (21.09)
 13 Lee Askin        14 H&G-SA            1:25.63    1:23.70 SAAQ   
             17.59        38.84 (21.25)
        1:00.42 (21.58)     1:23.70 (23.28)
 14 Xabian Cederbla  14 FLO-SA            1:24.41    1:26.11 SAAQ   
             18.24        39.92 (21.68)
        1:03.24 (23.32)     1:26.11 (22.87)
 15 Riley Duell      14 PAC-SA            1:26.14    1:26.53 SAAQ   
             18.36        40.90 (22.54)
        1:03.28 (22.38)     1:26.53 (23.25)
 16 Minh-Tam Tang    14 PAC-SA            1:30.95    1:27.88 SAAQ   
             18.99        41.34 (22.35)
        1:04.84 (23.50)     1:27.88 (23.04)
 17 Jonathan Richar  14 MP-SA             1:29.32    1:29.19 SAAQ   
             19.20        41.53 (22.33)
        1:04.95 (23.42)     1:29.19 (24.24)
 18 Stuart Mesecke   14 PBAP-SA           1:30.66    1:29.65 SAAQ   
             19.18        42.54 (23.36)
        1:06.37 (23.83)     1:29.65 (23.28)
 19 Victor Liu       14 H&G-SA            1:30.35    1:31.15 SAAQ   
             18.97        41.80 (22.83)
        1:06.17 (24.37)     1:31.15 (24.98)
 -- Clinton Nitschk  14 TTG-SA            1:23.60         DQ        
             17.91        39.32 (21.41)
        1:02.53 (23.21)          DQ (22.61)
 -- Matthew Ekins    14 PAC-SA            1:22.35        SCR        
 
 Event 32  Male 15 Year Olds 100 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         1:28.75  15 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 15:  1:28.75
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lachlan Merchan  15 MARI-SA           1:09.84    1:08.14 SAAQ    10  
             14.95        32.47 (17.52)
          50.32 (17.85)     1:08.14 (17.82)
  2 Liam Bekric      15 NWD-SA            1:08.19    1:09.03 SAAQ     9  
             14.90        32.33 (17.43)
          50.64 (18.31)     1:09.03 (18.39)
  3 Joshua Ryan      15 STP-SA            1:10.64    1:10.87 SAAQ     8  
             15.38        33.88 (18.50)
          52.15 (18.27)     1:10.87 (18.72)
  4 Joshua Giles     15 MARI-SA           1:14.45    1:11.00 SAAQ     7  
             15.32        33.53 (18.21)
          52.06 (18.53)     1:11.00 (18.94)
  5 Rui Lau          15 BS-SA             1:11.70    1:11.55 SAAQ     6  
             15.53        33.69 (18.16)
          52.11 (18.42)     1:11.55 (19.44)
  6 Jack Kroker      15 NWD-SA            1:16.68    1:12.93 SAAQ     5  
             14.91        33.81 (18.90)
          53.08 (19.27)     1:12.93 (19.85)
  7 Matthew Milovan  15 MARI-SA           1:16.82    1:16.01 SAAQ     4  
             16.65        35.82 (19.17)
          56.10 (20.28)     1:16.01 (19.91)
  8 Simon Gagliardi  15 MARI-SA           1:17.00    1:16.89 SAAQ     3  
             16.31        36.26 (19.95)
          56.53 (20.27)     1:16.89 (20.36)
  9 Christopher Baw  15 WCO-SA            1:18.44    1:16.94 SAAQ     2  
             15.99        35.91 (19.92)
          56.05 (20.14)     1:16.94 (20.89)
 10 Riley Hayford    15 STP-SA            1:19.22    1:20.93 SAAQ     1  
             18.18        38.82 (20.64)
          59.94 (21.12)     1:20.93 (20.99)
 11 Jackson Dunn     15 TTG-SA            1:26.05    1:23.45 SAAQ   
             18.28        39.30 (21.02)
        1:01.26 (21.96)     1:23.45 (22.19)
 
 Event 32  Male 16 Year Olds 100 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         1:24.00  16 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 16:  1:24.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Alexander van d  16 NWD-SA            1:06.48    1:07.31 SAAQ    10  
             14.46        31.86 (17.40)
          49.54 (17.68)     1:07.31 (17.77)
  2 Lawson Nitschke  16 TTG-SA            1:10.15    1:08.51 SAAQ     9  
             14.85        32.28 (17.43)
          50.34 (18.06)     1:08.51 (18.17)
  3 Jesse Stone      16 STP-SA            1:09.54    1:09.52 SAAQ     8  
             15.11        32.75 (17.64)
          50.93 (18.18)     1:09.52 (18.59)
  4 Peter Dalkos     16 MARI-SA           1:11.51    1:09.62 SAAQ     7  
             14.69        32.14 (17.45)
          50.48 (18.34)     1:09.62 (19.14)
  5 Kai Pressler     16 SCSC-SA           1:18.68    1:15.99 SAAQ     6  
             16.37        36.46 (20.09)
          56.14 (19.68)     1:15.99 (19.85)
  6 Ryan Emslie      16 SOC-SA            1:18.52    1:17.59 SAAQ     5  
             16.57        36.96 (20.39)
          57.19 (20.23)     1:17.59 (20.40)
  7 Lachlan Bartsch  16 NWD-SA            1:19.48    1:17.82 SAAQ     4  
             16.36        36.52 (20.16)
          56.86 (20.34)     1:17.82 (20.96)
  8 Lachlan Clarke   16 PBAP-SA           1:22.45    1:18.32 SAAQ     3  
             16.08        36.31 (20.23)
          56.91 (20.60)     1:18.32 (21.41)
  9 Jack Peters      16 STP-SA            1:16.01    1:19.28 SAAQ     2  
             17.62        37.54 (19.92)
          58.59 (21.05)     1:19.28 (20.69)
 
 Event 32  Male 17-18 100 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         1:23.00  17-18 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 17-18:  1:23.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Harrison Watkin  18 NWD-SA            1:05.66    1:05.22 SAAQ    10  
             14.17        30.77 (16.60)
          47.75 (16.98)     1:05.22 (17.47)
  2 Jaxson de Lacy   18 CAQ-WA            1:09.00    1:07.42 SAAQ     9  
             14.82        31.91 (17.09)
          49.57 (17.66)     1:07.42 (17.85)
  2 Matt Reinhardt   18 NWD-SA            1:09.34    1:07.72 SAAQ     8  
             14.73        32.10 (17.37)
          49.81 (17.71)     1:07.72 (17.91)
  3 Henry Fielke     18 MP-SA             1:08.26    1:07.96 SAAQ     7  
             14.26        31.59 (17.33)
          49.42 (17.83)     1:07.96 (18.54)
  5 Jordan Grimes    18 PAC-SA            1:07.73    1:08.11 SAAQ     6  
             14.15        31.46 (17.31)
          49.38 (17.92)     1:08.11 (18.73)
  6 Jack LU          17 NWD-SA            1:08.39    1:09.32 SAAQ     5  
             14.83        31.91 (17.08)
          50.25 (18.34)     1:09.32 (19.07)
  7 Christopher Ker  17 KEW-VIC           1:12.14    1:10.45 SAAQ     4  
             15.23        32.84 (17.61)
          51.40 (18.56)     1:10.45 (19.05)
  8 Darcy Nitschke   18 TTG-SA            1:13.88    1:13.47 SAAQ     3  
             15.47        34.06 (18.59)
          53.40 (19.34)     1:13.47 (20.07)
  9 Jesse Cochrane-  17 BRKN-SA           1:17.53    1:13.96 SAAQ     2  
             15.97        35.01 (19.04)
          54.30 (19.29)     1:13.96 (19.66)
 10 Greenland Yu     17 PAC-SA            1:16.10    1:14.74 SAAQ     1  
             16.71        35.79 (19.08)
          54.94 (19.15)     1:14.74 (19.80)
 -- Harrison Bagley  17 TTG-SA            1:20.42         DQ        
             17.26        36.80 (19.54)
          57.59 (20.79)          DQ (20.61)
 
 Event 32  Male 19 & Over 100 SC Metre Breaststroke
=========================================================================
         1:19.35  19&O SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 19&O:  1:19.35
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 James McKechnie  21 STP-SA            1:00.18    1:00.13 SAAQ    10  
             12.77        28.11 (15.34)
          43.93 (15.82)     1:00.13 (16.20)
  2 Isaac Johnson    19 NWD-SA            1:02.73    1:03.31 SAAQ     9  
             13.82        29.99 (16.17)
          46.36 (16.37)     1:03.31 (16.95)
  3 William Twizell  19 NWD-SA            1:02.64    1:04.28 SAAQ     8  
             14.18        30.60 (16.42)
          47.27 (16.67)     1:04.28 (17.01)
  4 Tim Muusse       20 NWD-SA            1:05.34    1:05.64 SAAQ     7  
             14.46        31.35 (16.89)
          48.22 (16.87)     1:05.64 (17.42)
  5 William Duncan   19 NWD-SA            1:06.33    1:07.04 SAAQ     6  
             15.14        31.55 (16.41)
          49.52 (17.97)     1:07.04 (17.52)
  6 Alex Williams    20 MARI-SA           1:06.47    1:09.49 SAAQ     5  
             14.47        32.28 (17.81)
          50.39 (18.11)     1:09.49 (19.10)
  7 Daniel Gill      21 NWD-SA            1:10.12    1:09.78 SAAQ     4  
             14.89        32.98 (18.09)
          51.02 (18.04)     1:09.78 (18.76)
  8 Minh Nguyen      19 PBAP-SA           1:17.76    1:16.06 SAAQ     3  
             16.21        35.94 (19.73)
          56.43 (20.49)     1:16.06 (19.63)
 -- Geoffrey Eastwo  28 DORR-NSW          1:18.07         NS        
 
                 Combined Team Scores - Through Event 32                 
 
  1. Norwood                          2569   2. Marion                         2026.5
  3. Playford Aquatic                  679   4. Starplex                        408.5
  5. Western Aquatic                 375.5   6. Henley & Grange                 359.5
  7. Burnside                          354   8. Fleurieu                          231
  9. Tea Tree Gully                  202.5  10. Silver City                       185
 11. Kew                               178  12. Bayside                         155.5
 13. Pba Pirhanas                      104  14. West Coast                       98.5
 15. Novocastrian                       98  16. South Coast                        95
 17. Onkaparinga                        86  18. Doncaster-Templestowe            82.5
 19. Unattached                         79  20. Central Aquatic                    71
 21. Unley                              68  22. Broken Hill Aquatic                59
 23. Mountain Pool                      51  24. Southside Penrhos Wesley           50
 24. Adelaide                           50  26. Clovercrest                        43
 27. Hobart Aquatic                     34  28. Mallee                             13
 29. Whyalla                            12  29. Lilydale                           12
 31. Strathalbyn                        11  32. Dorrigo                             6
 33. Blue Lake Y                         3  34. Broome Barracudas                   2
 34. Berri                               2