SA Aquatic & Leisure Centre - Site License            3/08/2016 - 10:57 AM
                   2015 State Short Course Championships                   
 
 Event 37  Male 11 & Under 50 SC Metre Butterfly
=========================================================================
           25.10  11&U NATQ Aus SC Qualifying
           45.50  11&U SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 11&U:  45.50
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jake Nesbitt     11 NWD-SA              32.88      34.06 SAAQ    10  
             15.58        34.06 (18.48)
  2 Adam Holland     11 MARI-SA             35.17      34.35 SAAQ     9  
             16.92        34.35 (17.43)
  3 Gregory Kerdeme  11 KEW-VIC             37.78      34.85 SAAQ     8  
             15.89        34.85 (18.96)
  3 Bryce Hammond     9 WCO-SA              36.53      35.52 SAAQ     6  
             17.15        35.52 (18.37)
  5 Cody Greenwood   11 Doncaster Temple    35.74      35.06 SAAQ     7  
             16.24        35.06 (18.82)
  6 Bailey Hahn      11 UNAS-SA             30.96      35.81 SAAQ     5  
             16.03        35.81 (19.78)
  7 Henry Braithwai  11 BS-SA               37.98      36.75 SAAQ     4  
             16.82        36.75 (19.93)
  8 Alexander Wigge  10 FLO-SA              38.56      37.05 SAAQ     3  
             16.74        37.05 (20.31)
  9 Kallen Kernot    11 MARI-SA             37.95      37.43 SAAQ     2  
             17.22        37.43 (20.21)
 10 Harry Pannell    11 PAC-SA              38.48      37.47 SAAQ     1  
             17.41        37.47 (20.06)
 11 Rei Tanaka       10 H&G-SA              36.76      38.18 SAAQ   
             17.56        38.18 (20.62)
 12 Tyler Richards   10 WEAQ-SA             40.60      38.63 SAAQ   
             17.20        38.63 (21.43)
 13 Mackenzie Stock  11 MARI-SA             41.21      38.87 SAAQ   
             16.71        38.87 (22.16)
 14 Maguire Reid     11 SOC-SA              39.32      39.26 SAAQ   
             18.13        39.26 (21.13)
 15 Oliver Atherton  11 BS-SA               40.21      39.29 SAAQ   
             18.37        39.29 (20.92)
 16 Clayton Ho        9 H&G-SA              40.06      39.47 SAAQ   
             18.37        39.47 (21.10)
 17 Zac Guth         10 BS-SA               40.72      39.75 SAAQ   
             18.86        39.75 (20.89)
 18 Remy Deroussent  11 SOC-SA              39.20      39.84 SAAQ   
             18.34        39.84 (21.50)
 19 Ryan Clifford    11 MARI-SA             40.49      40.29 SAAQ   
             18.51        40.29 (21.78)
 20 Jordan Follett   11 NWD-SA              45.11      40.52 SAAQ   
             18.40        40.52 (22.12)
 21 Brendan Ho       11 H&G-SA              44.03      41.16 SAAQ   
             19.10        41.16 (22.06)
 22 Luke Wilkins     11 MARI-SA             42.25      42.65 SAAQ   
             20.29        42.65 (22.36)
 23 Nicholas Clayto  10 NWD-SA              45.19      42.94 SAAQ   
             19.86        42.94 (23.08)
 24 Bowen Zhang       9 NWD-SA              42.20      44.46 SAAQ   
             18.41        44.46 (26.05)
 25 Lachlan Washing  10 PBAP-SA             43.66      44.78 SAAQ   
             20.51        44.78 (24.27)
 -- Lachlan Lucas    10 CLA-SA              42.94         NS        
 -- Harry Manolopou  11 MARI-SA             42.18         NS        
 
 Event 37  Male 12 Year Olds 50 SC Metre Butterfly
=========================================================================
           39.00  12 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 12:  39.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Fergus McLachla  12 NWD-SA              31.32      30.94 SAAQ    10  
             14.55        30.94 (16.39)
  2 Kyan Percevault  12 MARI-SA             34.15      32.81 SAAQ     9  
             15.00        32.81 (17.81)
  3 Lucas Bradley    12 NWD-SA              33.27      33.32 SAAQ     8  
             15.27        33.32 (18.05)
  4 Brodie McLean    12 WEAQ-SA             34.27      33.62 SAAQ     7  
             15.12        33.62 (18.50)
  5 Jack Ormerod     12 PAC-SA              35.44      34.40 SAAQ     6  
             16.10        34.40 (18.30)
  6 Patrick Macie    12 TTG-SA              37.73      34.76 SAAQ     5  
             15.46        34.76 (19.30)
  7 Thomas McLeod    12 NWD-SA              38.60      34.99 SAAQ     4  
             16.77        34.99 (18.22)
  8 Harry Butler (V  12 MARI-SA             35.11      35.32 SAAQ     3  
             16.18        35.32 (19.14)
  9 Blake Bennetts   12 ADL-SA              37.21      35.38 SAAQ     2  
             16.20        35.38 (19.18)
 10 Matthew Pearce   12 MARI-SA             37.13      36.34 SAAQ     1  
             16.90        36.34 (19.44)
 11 Alexander Thoma  12 MARI-SA             36.41      36.38 SAAQ   
             16.88        36.38 (19.50)
 12 Oliver Varney    12 H&G-SA              35.96      36.55 SAAQ   
             16.61        36.55 (19.94)
 13 Billy Trim       12 MARI-SA             36.51      37.01 SAAQ   
             16.56        37.01 (20.45)
 14 Jack Reinhardt   12 NWD-SA              36.24      37.91 SAAQ   
             17.35        37.91 (20.56)
 15 Noah Caton       12 NWD-SA              38.93      38.26 SAAQ   
             17.58        38.26 (20.68)
 16 Max Rogalski     12 WCO-SA              36.11      38.54 SAAQ   
             17.59        38.54 (20.95)
 
 Event 37  Male 13 Year Olds 50 SC Metre Butterfly
=========================================================================
           36.00  13 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 13:  36.00
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Brandon Riley    13 WEAQ-SA             28.39      28.93 SAAQ    10  
             13.26        28.93 (15.67)
  2 Timothy Goh (V)  13 SSPW-WA             33.92      31.77 SAAQ     9  
             14.61        31.77 (17.16)
  3 Ruben Gear       13 MARI-SA             31.53      31.78 SAAQ     8  
             14.44        31.78 (17.34)
  3 Monty Kemsley    13 STP-SA              33.57      31.80 SAAQ     7  
             14.60        31.80 (17.20)
  5 James Kemp       13 ONK-SA              32.81      31.88 SAAQ     6  
             15.04        31.88 (16.84)
  6 Isaac Keighran   13 NWD-SA              32.99      32.17 SAAQ     5  
             15.37        32.17 (16.80)
  7 Lochlain Young   13 PAC-SA              35.78      33.03 SAAQ     4  
             15.25        33.03 (17.78)
  8 Jack Duffin      13 BERR-SA             35.70      33.55 SAAQ     3  
             15.03        33.55 (18.52)
  9 Matthew Bryson   13 KEW-VIC             33.88      33.65 SAAQ     2  
             16.03        33.65 (17.62)
 10 Jamie Taylor     13 NWD-SA              34.65      33.75 SAAQ     1  
             15.58        33.75 (18.17)
 11 Tom Roberts      13 NWD-SA              34.43      33.99 SAAQ   
             16.20        33.99 (17.79)
 12 Nathan Vabec (V  13 LIL-VIC             34.62      34.35 SAAQ   
             15.48        34.35 (18.87)
 13 Nathaniel Drumm  13 UN-SA               35.62      35.22 SAAQ   
             15.88        35.22 (19.34)
 14 David Rus        13 NWD-SA              35.37      35.77 SAAQ   
             15.56        35.77 (20.21)
 
 Event 37  Male 14 Year Olds 50 SC Metre Butterfly
=========================================================================
           33.90  14 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 14:  33.90
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Josh Thomas      14 MARI-SA             27.59      27.74 SAAQ    10  
             12.60        27.74 (15.14)
  2 Jake Bastian     14 NWD-SA              28.81      28.10 SAAQ     9  
             12.93        28.10 (15.17)
  3 Thomas Stevenso  14 BSIDE-VIC           29.62      28.90 SAAQ     8  
             13.30        28.90 (15.60)
  3 Ethan Kennedy    14 PAC-SA              29.93      29.95 SAAQ     7  
             13.89        29.95 (16.06)
  5 Samuel Atherton  14 BS-SA               31.31      30.08 SAAQ     6  
             14.22        30.08 (15.86)
  6 Charlie White    14 NWD-SA              31.12      30.24 SAAQ     5  
             13.89        30.24 (16.35)
  7 Joshua Plimer    14 SCSC-SA             32.58      31.17 SAAQ     4  
             14.96        31.17 (16.21)
  8 Dylan Lloyd      14 SOC-SA              32.09      31.79 SAAQ     2.5
             14.93        31.79 (16.86)
  8 Jed Donaghey     14 FLO-SA              31.14      31.79 SAAQ     2.5
             14.33        31.79 (17.46)
 10 Jackson Dochert  14 PAC-SA              31.83      31.96 SAAQ     1  
             14.66        31.96 (17.30)
 11 Lee Askin        14 H&G-SA              32.74      32.13 SAAQ   
             14.77        32.13 (17.36)
 12 Declan Gillard-  14 PAC-SA              32.48      32.26 SAAQ   
             15.01        32.26 (17.25)
 13 Minh-Tam Tang    14 PAC-SA              31.61      32.42 SAAQ   
             14.96        32.42 (17.46)
 14 Fletcher Luscom  14 MARI-SA             31.83      32.47 SAAQ   
             15.42        32.47 (17.05)
 15 James Perrotta   14 NWD-SA              32.80      32.51 SAAQ   
             15.04        32.51 (17.47)
 16 Nicholas McCart  14 TTG-SA              32.72      33.13 SAAQ   
             15.20        33.13 (17.93)
 17 Clinton Nitschk  14 TTG-SA              33.29      33.30 SAAQ   
             15.27        33.30 (18.03)
 
 Event 37  Male 15 Year Olds 50 SC Metre Butterfly
=========================================================================
           32.35  15 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 15:  32.35
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mitchell Follet  15 NWD-SA              25.71      25.83 SAAQ    10  
             11.85        25.83 (13.98)
  2 Connor Kioussis  15 NWD-SA              26.90      26.63 SAAQ     9  
             12.16        26.63 (14.47)
  3 Jack Kroker      15 NWD-SA              28.32      27.36 SAAQ     8  
             12.55        27.36 (14.81)
  4 Bradley Grimes   15 PAC-SA              28.52      28.03 SAAQ     6.5
             13.01        28.03 (15.02)
  4 Patrick Pendal   15 SSPW-WA             27.99      28.03 SAAQ     6.5
             12.79        28.03 (15.24)
  6 Cameron Seyfang  15 PAC-SA              28.44      28.31 SAAQ     5  
             12.91        28.31 (15.40)
  7 Jonathan Gunawa  15 SSPW-WA             29.23      28.66 SAAQ     4  
             13.21        28.66 (15.45)
  8 Connor Walding   15 NWD-SA              27.91      28.70 SAAQ     3  
             13.21        28.70 (15.49)
  9 Rui Lau          15 BS-SA               29.46      29.32 SAAQ     2  
             13.61        29.32 (15.71)
 10 Che Stewart      15 NWD-SA              30.67      29.80 SAAQ     1  
             13.72        29.80 (16.08)
 11 Christopher Baw  15 WCO-SA              30.30      29.99 SAAQ   
             13.78        29.99 (16.21)
 12 Maxwell Lambert  15 PBAP-SA                NT      30.02 SAAQ   
             13.49        30.02 (16.53)
 13 Lochlann Spinne  15 MARI-SA             30.51      30.10 SAAQ   
             13.88        30.10 (16.22)
 14 Aidan Lock       15 WEAQ-SA             30.46      30.18 SAAQ   
             13.84        30.18 (16.34)
 15 Joshua Giles     15 MARI-SA             30.90      30.25 SAAQ   
             13.87        30.25 (16.38)
 16 Jesse Lattin     15 PAC-SA              31.02      30.99 SAAQ   
             14.23        30.99 (16.76)
 17 Riley Hayford    15 STP-SA              31.78      31.63 SAAQ   
             14.72        31.63 (16.91)
 
 Event 37  Male 16 Year Olds 50 SC Metre Butterfly
=========================================================================
           31.25  16 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 16:  31.25
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jacob Desmond    16 STP-SA              26.26      26.31 SAAQ    10  
             12.19        26.31 (14.12)
  2 Alexander van d  16 NWD-SA              27.08      26.59 SAAQ     9  
             12.17        26.59 (14.42)
  3 Peter Dalkos     16 MARI-SA             26.66      26.82 SAAQ     8  
             12.48        26.82 (14.34)
  4 Luke Quinlan     16 STP-SA              27.39      26.90 SAAQ     7  
             12.44        26.90 (14.46)
  5 Dylan Harper     16 MARI-SA             26.80      26.91 SAAQ     6  
             12.28        26.91 (14.63)
  6 Jackson Pike     16 MARI-SA             28.14      27.09 SAAQ     5  
             12.43        27.09 (14.66)
  7 Benjamin Rocca   16 MARI-SA             27.24      27.12 SAAQ     4  
             12.62        27.12 (14.50)
  8 Jack Peters      16 STP-SA              28.85      28.18 SAAQ     3  
             12.95        28.18 (15.23)
  9 Thomas Davie     16 SOC-SA              28.85      28.57 SAAQ     2  
             13.40        28.57 (15.17)
 10 Lachlan Clarke   16 PBAP-SA             29.07      28.65 SAAQ     1  
             13.13        28.65 (15.52)
 11 Cameron McGuinn  16 MP-SA               28.83      29.08 SAAQ   
             13.22        29.08 (15.86)
 12 Adrian Rogers (  16 CAQ-WA              29.17      29.69 SAAQ   
             13.09        29.69 (16.60)
 13 Dillon Crouch    16 NWD-SA              29.56      29.78 SAAQ   
             13.62        29.78 (16.16)
 14 Kai Pressler     16 SCSC-SA             31.12      30.63 SAAQ   
             13.87        30.63 (16.76)
 15 Brodie Duell     16 PAC-SA              30.31      30.71 SAAQ   
             14.17        30.71 (16.54)
 16 Lachlan Bartsch  16 NWD-SA              31.22      30.99 SAAQ   
             14.26        30.99 (16.73)
 
 Event 37  Male 17-18 50 SC Metre Butterfly
=========================================================================
           30.65  17-18 SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 17-18:  30.65
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Matt Reinhardt   18 NWD-SA              26.28      26.36 SAAQ    10  
             12.21        26.36 (14.15)
  2 Harrison Watkin  18 NWD-SA              27.14      26.74 SAAQ     9  
             12.22        26.74 (14.52)
  3 Christopher Ker  17 KEW-VIC             28.04      27.20 SAAQ     8  
             12.60        27.20 (14.60)
  3 Jack Martin      18 UN-SA               28.16      27.28 SAAQ     7  
             12.45        27.28 (14.83)
  5 Luke Francis     17 FLO-SA              28.87      27.99 SAAQ     6  
             13.04        27.99 (14.95)
  6 Jaxson de Lacy   18 CAQ-WA              28.51      28.24 SAAQ     5  
             13.20        28.24 (15.04)
  7 Kyle Thomas      18 WEAQ-SA             27.74      28.27 SAAQ     4  
             13.10        28.27 (15.17)
  8 Jack Vonow       18 ONK-SA              28.97      28.83 SAAQ     3  
             13.47        28.83 (15.36)
  9 Peter Darley (V  17 SUNRA-VIC           29.90      29.56 SAAQ     2  
             13.41        29.56 (16.15)
 10 Jesse Cochrane-  17 BRKN-SA             30.63      29.81 SAAQ     1  
             13.86        29.81 (15.95)
 11 Henry Fielke     18 MP-SA               29.21      29.83 SAAQ   
             13.60        29.83 (16.23)
 
 Event 37  Male 19 & Over 50 SC Metre Butterfly
=========================================================================
           29.15  19&O SAAQ SA  Age Qualifying
 Meet Qualifying 19&O:  29.15
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 James McKechnie  21 STP-SA              25.23      24.99 SAAQ   
             11.51        24.99 (13.48)
  2 Joshua Smith     19 NWD-SA              24.82      25.53 SAAQ   
             11.80        25.53 (13.73)
  3 Paul Elson       20 MARI-SA             25.60      25.89 SAAQ   
             11.98        25.89 (13.91)
  4 Grant Muller     19 MARI-SA             25.38      25.96 SAAQ   
             11.85        25.96 (14.11)
  5 William Duncan   19 NWD-SA              27.48      27.13 SAAQ   
             12.54        27.13 (14.59)
  6 Tim Muusse       20 NWD-SA              27.50      27.39 SAAQ   
             12.70        27.39 (14.69)
  7 Daniel Gill      21 NWD-SA              27.30      27.52 SAAQ   
             12.65        27.52 (14.87)
  8 Alex Palmer      23 STP-SA              26.81      27.55 SAAQ   
             13.00        27.55 (14.55)
 -- Geoffrey Eastwo  28 DORR-NSW            27.80         NS        
 
                 Combined Team Scores - Through Event 37                 
 
  1. Norwood                          3043   2. Marion                           2368
  3. Playford Aquatic                782.5   4. Starplex                        467.5
  5. Western Aquatic                   463   6. Henley & Grange                   432
  7. Burnside                          415   8. Fleurieu                        292.5
  9. Tea Tree Gully                  235.5  10. Kew                             222.5
 11. Silver City                       206  12. Bayside                         168.5
 13. West Coast                      122.5  14. Novocastrian                      118
 15. Pba Pirhanas                      115  16. South Coast                     113.5
 17. Unattached                        103  18. Doncaster-Templestowe           101.5
 19. Onkaparinga                        95  20. Unley                              87
 21. Central Aquatic                  85.5  22. Southside Penrhos Wesley         69.5
 23. Broken Hill Aquatic                60  24. Mountain Pool                      56
 25. Adelaide                           55  26. Clovercrest                        48
 27. Hobart Aquatic                     46  28. Whyalla                          19.5
 29. Mallee                             13  30. Lilydale                           12
 31. Strathalbyn                        11  32. Broome Barracudas                   7
 33. Dorrigo                             6  34. Berri                               5
 35. Blue Lake Y                         3  36. Sunraysia                           2