SA Aquatic & Leisure Centre - Site License            3/08/2016 - 10:58 AM
                   2015 State Short Course Championships                   
 
 Event 53  Male 4x50 SC Metre Freestyle Relay
==================================================================================
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 MARI-SA  'A'                  1:31.51    1:31.83         20  
     1) Paul Elson 20                 2) r:0.39 Grant Muller 19       
     3) r:0.29 Rian Pate 19           4) r:0.21 Andrew Abood 26       
    r:+0.67  11.18        23.08 (23.08)
          34.05 (10.97)       46.21 (23.13)
          56.81 (10.60)     1:08.90 (22.69)
        1:19.56 (10.66)     1:31.83 (22.93)
  2 STP-SA  'A'                   1:37.46    1:35.55         18  
     1) Jacob Desmond 16              2) r:0.25 Jesse Stone 16        
     3) r:0.27 Alex Palmer 23         4) r:0.34 James McKechnie 21    
    r:+0.70  11.41        23.50 (23.50)
          35.28 (11.78)       48.40 (24.90)
        1:00.09 (11.69)     1:12.82 (24.42)
        1:23.69 (10.87)     1:35.55 (22.73)
  3 NWD-SA  'A'                   1:37.64    1:36.94         16  
     1) Connor Kioussis 15            2) r:0.42 Joshua Smith 19       
     3) r:0.51 Jack LU 17             4) r:0.18 Alexander van d Loo 16
    r:+0.64  11.82        24.36 (24.36)
          36.02 (11.66)       49.02 (24.66)
        1:00.29 (11.27)     1:12.89 (23.87)
        1:24.22 (11.33)     1:36.94 (24.05)
  4 MARI-SA  'B'                  1:38.74    1:35.96        
     1) Hayden Lewis 21               2) r:0.33 Dylan Harper 16       
     3) r:0.29 Brandon Hope 18        4) r:0.20 Ben Edmonds 24        
    r:+0.78  11.52        23.53 (23.53)
          35.10 (11.57)       48.01 (24.48)
          59.79 (11.78)     1:12.81 (24.80)
        1:23.70 (10.89)     1:35.96 (23.15)
  5 NWD-SA  'B'                   1:42.29    1:40.16        
     1) Tim Muusse 20                 2) r:0.08 Isaac Johnson 19      
     3) r:0.11 William Duncan 19      4) r:0.36 William Twizell 19    
    r:+0.73  12.43        25.42 (25.42)
          37.14 (11.72)       50.15 (24.73)
        1:02.03 (11.88)     1:15.50 (25.35)
        1:27.17 (11.67)     1:40.16 (24.66)
  6 PBAP-SA  'A'                       NT    1:41.50         14  
     1) Benjamin Zuill 22             2) r:0.57 Levi Proude 20        
     3) r:0.65 Matthew Zuill 20       4) r:0.65 Henry Lambert 18      
    r:+0.67  12.39        25.79 (25.79)
          37.68 (11.89)       50.68 (24.89)
        1:03.07 (12.39)     1:16.52 (25.84)
        1:28.61 (12.09)     1:41.50 (24.98)
  7 WEAQ-SA  'A'                  1:44.00    1:43.75         12  
     1) Joseph Semmens 16             2) r:0.49 Kyle Thomas 18        
     3) r:0.24 Brandon Riley 13       4) r:0.76 Luke Zille 18         
    r:+0.73  12.76        26.41 (26.41)
          39.27 (12.86)       53.17 (26.76)
        1:05.33 (12.16)     1:18.83 (25.66)
        1:30.77 (11.94)     1:43.75 (24.92)
  8 NWD-SA  'C'                   1:50.87    1:44.07        
     1) Daniel Gill 21                2) r:-0.02 Che Stewart 15       
     3) r:0.35 Jonas Suen 15          4) r:0.27 Liam Bekric 15        
    r:+0.65  12.55        26.09 (26.09)
          37.86 (11.77)       51.13 (25.04)
        1:04.19 (13.06)     1:18.26 (27.13)
        1:30.49 (12.23)     1:44.07 (25.81)
  9 STP-SA  'B'                   1:47.68    1:44.49        
     1) Cameron Poppelwell 19         2) r:0.09 Thomas Sherratt 15    
     3) r:0.29 Riley Giersch 17       4) r:0.01 Luke Quinlan 16       
    r:+0.62  12.51        25.93 (25.93)
          38.85 (12.92)       52.72 (26.79)
        1:05.40 (12.68)     1:19.46 (26.74)
        1:31.26 (11.80)     1:44.49 (25.03)
 10 PAC-SA  'A'                   1:44.26    1:44.59         10  
     1) Jordan Grimes 18              2) r:0.20 Alex Smethurst 16     
     3) r:0.58 Jackson Docherty 14    4) r:0.29 Bradley Grimes 15     
    r:+0.71  12.43        25.90 (25.90)
          38.55 (12.65)       52.31 (26.41)
        1:05.08 (12.77)     1:18.98 (26.67)
        1:30.90 (11.92)     1:44.59 (25.61)
 11 TTG-SA  'A'                   1:46.75    1:46.85          8  
     1) Lawson Nitschke 16            2) r:0.55 Ryan Schultz 17       
     3) r:0.24 Darcy Nitschke 18      4) r:0.43 Jack Tingey 17        
    r:+0.66  13.08        27.46 (27.46)
          40.75 (13.29)       54.82 (27.36)
        1:07.39 (12.57)     1:21.57 (26.75)
        1:33.44 (11.87)     1:46.85 (25.28)
 12 BS-SA  'A'                         NT    1:47.50          6  
     1) Josh Thiele 11                2) r:0.44 Rui Lau 15            
     3) r:0.37 Oliver Edwards 14      4) r:0.60 Liam McHugh 21        
    r:+0.68  12.74        26.26 (26.26)
          39.60 (13.34)       54.03 (27.77)
        1:07.34 (13.31)     1:21.39 (27.36)
        1:34.03 (12.64)     1:47.50 (26.11)
 13 PBAP-SA  'B'                  1:50.76    1:48.88        
     1) Maxwell Lambert 15            2) r:0.55 Mason Jones 16        
     3) r:0.30 Minh Nguyen 19         4) r:0.51 Lachlan Clarke 16     
    r:+0.67  13.43        27.58 (27.58)
          41.03 (13.45)       55.45 (27.87)
        1:08.20 (12.75)     1:22.29 (26.84)
        1:35.00 (12.71)     1:48.88 (26.59)
 14 FLO-SA  'A'                   1:50.07    1:49.28          4  
     1) Luke Francis 17               2) r:0.57 Brandon Wilson 16     
     3) r:0.56 Thomas Wiggett 14      4) r:0.25 Dylan Manuel 17       
    r:+0.68  12.49        25.60 (25.60)
          40.54 (14.94)       56.50 (30.90)
        1:10.04 (13.54)     1:24.35 (27.85)
        1:36.22 (11.87)     1:49.28 (24.93)
 15 H&G-SA  'A'                   1:53.00    1:50.69          2  
     1) Ryan Froud 18                 2) r:0.16 Lee Askin 14          
     3) r:0.43 Jacob Wu 16            4) r:0.20 Victor Liu 14         
    r:+0.73  12.57        25.81 (25.81)
                              53.60 (27.79)
        1:07.03 (13.43)     1:21.76 (28.16)
        1:35.56 (13.80)     1:50.69 (28.93)
 
                     Combined Team Scores - Through Event 53                      
 
  1. Norwood                          3679   2. Marion                           2807
  3. Playford Aquatic                975.5   4. Western Aquatic                   610
  5. Starplex                        566.5   6. Henley & Grange                   561
  7. Burnside                          535   8. Fleurieu                        332.5
  9. Tea Tree Gully                  299.5  10. Kew                             271.5
 11. Silver City                       240  12. Pba Pirhanas                      179
 13. West Coast                      175.5  14. Bayside                         168.5
 15. Novocastrian                      127  16. Unattached                        121
 17. Doncaster-Templestowe           119.5  18. South Coast                     117.5
 19. Onkaparinga                       102  20. Central Aquatic                  99.5
 21. Unley                              94  22. Southside Penrhos Wesley         84.5
 23. Broken Hill Aquatic                71  23. Adelaide                           71
 25. Mountain Pool                      61  26. Clovercrest                        59
 27. Hobart Aquatic                     53  28. Strathalbyn                        22
 29. Whyalla                          19.5  30. Mallee                             16
 31. Lilydale                           12  32. Broome Barracudas                   7
 33. Dorrigo                             6  34. Berri                               5
 35. Blue Lake Y                         3  36. Sunraysia                           2