SA Aquatic & Leisure Centre - Site License            3/08/2016 - 10:59 AM
                   2015 State Short Course Championships                   
 
 Event 105  Male 100 SC Metre Backstroke
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Ben Edmonds      24 MARI-SA             54.56      53.23         10  
    r:+0.59  12.74        26.11 (13.37)
          39.60 (13.49)       53.23 (13.63)
  2 Hayden Lewis     21 MARI-SA             55.51      54.00          9  
    r:+0.62  12.64        26.20 (13.56)
          40.11 (13.91)       54.00 (13.89)
  3 Rian Pate        19 MARI-SA             57.85      55.68          8  
    r:+0.59  13.18        27.15 (13.97)
          41.66 (14.51)       55.68 (14.02)
  4 Paul Elson       20 MARI-SA             57.30      56.26          7  
    r:+0.60  13.11        26.92 (13.81)
          41.61 (14.69)       56.26 (14.65)
  5 Jacob Desmond    16 STP-SA              58.15      58.54          6  
    r:+0.62  13.65        28.40 (14.75)
          43.30 (14.90)       58.54 (15.24)
  6 Jackson Pike     16 MARI-SA             59.31      58.91          5  
    r:+0.63  13.86        28.74 (14.88)
          43.88 (15.14)       58.91 (15.03)
  7 Cooper Heath     17 MARI-SA           1:01.07    1:00.88          4  
    r:+0.62  14.11        29.43 (15.32)
          44.99 (15.56)     1:00.88 (15.89)
  8 Matt Reinhardt   18 NWD-SA              58.25    1:01.23          3  
    r:+0.55  13.80        28.97 (15.17)
          45.43 (16.46)     1:01.23 (15.80)
  9 Thomas Excell    15 MARI-SA           1:01.14    1:01.55          2  
    r:+0.63  14.51        29.82 (15.31)
          45.93 (16.11)     1:01.55 (15.62)
 10 Brandon Hope     18 MARI-SA           1:00.17    1:04.20          1  
    r:+0.56  14.54        30.25 (15.71)
          46.96 (16.71)     1:04.20 (17.24)
 
                            === B - Final ===                            
 
 11 Geoffrey Eastwo  28 DORR-NSW          1:01.58    1:00.55        
    r:+0.75  13.93        29.28 (15.35)
          45.00 (15.72)     1:00.55 (15.55)
 12 Peter Dalkos     16 MARI-SA           1:01.79    1:01.64        
    r:+0.53  14.42        29.68 (15.26)
          46.01 (16.33)     1:01.64 (15.63)
 13 Dylan Manuel     17 FLO-SA            1:01.73    1:01.73        
    r:+0.61  14.49        29.90 (15.41)
          45.76 (15.86)     1:01.73 (15.97)
 14 Daniel Gill      21 NWD-SA            1:02.07    1:01.75        
    r:+0.60  14.34        29.75 (15.41)
          45.85 (16.10)     1:01.75 (15.90)
 15 Josh Thomas      14 MARI-SA           1:01.99    1:01.88        
    r:+0.62  14.69        30.30 (15.61)
          46.50 (16.20)     1:01.88 (15.38)
 16 Zac Villis       15 NWD-SA            1:02.09    1:02.06        
    r:+0.69  14.93        30.40 (15.47)
          46.07 (15.67)     1:02.06 (15.99)
 17 Mitchell Willia  16 NWD-SA            1:02.04    1:02.43        
    r:+0.58  14.73        30.61 (15.88)
          46.60 (15.99)     1:02.43 (15.83)
 18 Thomas Davie     16 SOC-SA            1:03.61    1:02.54        
    r:+0.75  14.93        30.60 (15.67)
          46.41 (15.81)     1:02.54 (16.13)
 19 Brandon Riley    13 WEAQ-SA           1:03.17    1:03.49        
    r:+0.62  14.84        30.53 (15.69)
          47.09 (16.56)     1:03.49 (16.40)
 20 Jonas Suen       15 NWD-SA            1:04.77    1:04.75        
    r:+0.55  15.54        31.65 (16.11)
          48.25 (16.60)     1:04.75 (16.50)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 21 Adrian Rogers (  16 CAQ-WA            1:04.97                   
 22 Riley Kernot     15 MARI-SA           1:05.89                   
 
                Combined Team Scores - Through Event 105                 
 
  1. Norwood                          4203   2. Marion                           3306
  3. Playford Aquatic               1277.5   4. Western Aquatic                   833
  5. Starplex                        772.5   6. Henley & Grange                   717
  7. Burnside                          633   8. Tea Tree Gully                  431.5
  9. Fleurieu                        416.5  10. Pba Pirhanas                      325
 11. Kew                             271.5  12. Silver City                       240
 13. South Coast                     187.5  14. West Coast                      175.5
 15. Bayside                         168.5  16. Novocastrian                      127
 17. Unley                             126  18. Unattached                        121
 19. Doncaster-Templestowe           119.5  20. Onkaparinga                       102
 21. Central Aquatic                  99.5  22. Southside Penrhos Wesley         84.5
 23. Adelaide                           79  24. Clovercrest                        77
 25. Mountain Pool                      73  26. Broken Hill Aquatic                71
 27. Hobart Aquatic                     53  28. Strathalbyn                        22
 29. Whyalla                          19.5  30. Mallee                             16
 31. Lilydale                           12  32. Broome Barracudas                   7
 33. Dorrigo                             6  34. Berri                               5
 35. Blue Lake Y                         3  36. Sunraysia                           2